fbpx

תיאור מקרה – טיפול בצמחי מרפא במצב מתמשך של STRESS

לימודי נטורופתיה, הדרך הטבעית לרפואה ולתזונה. לימודי נטורופתיה במכללת כרכור המובילה והמקצועית ביותר בארץ, הצעד הנכון לקריירה מספקת ומתגמלת
מאת:

הילה גבאי,
נטרופתית N.D והרבליסטית

מטופל:
יוסי מימון בן 54, נשוי + שלושה, מתגורר ברמת אביב ג’.
קבלן במקצועו. הגיע לקליניקה לטפול בצמחי מרפא בהמלצת בת זוגתו.
אנמנזה:
במהלך האנמנזה אותרו מספר בעיות הדורשות טפול:
יוסי מספר שבשנתיים האחרונות חש לעיתים מגבלה בכתף ימין, הבאה לידי ביטוי במעין כיווץ שרירים חזק המגביל אותו בתנועה. לדבריו, הכיווץ נמשך מס’ שעות ומלווה בכאב. בסדרת צילומי רנטגן שעבר לא נמצאו ממצאים פתולוגיים. כשמופיע הכאב והכיווץ, נוטל יוסי בין 2-4 כמוסות ADVIL הכיווץ אינו מרפא אולם הכאב נרגע. תופעת הכיווץ מופיע רק במהלך שעות היום, ומעולם לא קרתה בשעות הלילה. לשאלתי האם נתקל בתופעת הכיווץ במקומות נוספים בגופו השיב כי התופעה מתמקדת בכתף ימין ועד כה לא הרגיש כיווץ באיברים אחרים. תדירות נטילת כמוסות אדויל היא אחת לשבוע כאשר מתעורר הכאב. כלומר כ – 3 כדורים לשבוע לאורך השנה האחרונה.

 1. בשלושת החודשים האחרונים מדווח יוסי על מיחושים בבטן העליונה. המיחושים הלכו והחמירו עד לכדי תחושה של עויתות ותחושת כבדות ומלאות. הכאב חולף כמה דקות לאחר שאוכל. בשבועיים האחרונים הוא מספר, כי הכאב ברום הבטן, תוקף אותו גם בלילה ואז הוא קם אוכל משהו קטן וחוזר לישון. הוא מתאר את התופעה כתולעת גדולה המסתובבת בבטנו.
 2. כשנשאל יוסי למה לדעתו קשור הכאב, השיב כי בחצי השנה האחרונה, הוא נתון ללחצים כבדים עקב חובות כלכליים. הוא מנסה בכל כוחו “להרים” את העסק, אולם המצב קשה מאד. לדבריו פיטר כבר חמישה עובדים מתוך ארבעה עשר, והוא חושש שהמצב רק ילך ויחמיר במידה ולא יקרה משהו חיובי בעסק. בכל פעם שהלחץ גובר, הוא מרגיש את המיחושים. ובשלושת החודשים האחרונים, הכאב ברום הבטן, הפך להיות בלתי נסבל. התאור שנתן לכאב הוא של כאב חד הגורם לו להתקפל למס’ דקות ולפעמים לזמן ארוך יותר. הכאב מלווה גם בקושי לנשום נשימה עמוקה. בנסיון לפתור את המועקה והלחץ, פנה יוסי לפני מספר חודשים לטיפול אצל פסיכולוג, אולם לא הרגיש כי הטפול עוזר לו בפתרון מידי לבעיה. בתקופה האחרונה, גבר קצב העישון, והגיע לכשתי קופסאות ליום, העישון הוא הדבר היחיד שמהווה גורם מרגיע. כשנשאל לגבי התזונה אותה צורך, מסר כי עד הצהרים הוא שותה קפה שחור, בצהרים אוכל ארוחה במסעדת פועלים, בערב מנשנש מה שיש. יוסי נראה טפוס אנרגטי מעט אדמדם בפנים דינמי “ומלא פלפל”.
  נתוח תאור המקרה:

בהתייחסות לתיאור מקרה עלינו לבודד תחילה את הסימפטומים:

 1. מגבלה וכאב בכתף ימין אשר באה לביטוי בכיווץ – ספזם, המגביל אותו בתנועה כאב שקיים במשך שנתיים.
 2. מיחושים בבטן העליונה, עיוויתות, ותחושה של כבדות ומלאות. הכאבים מוקלים לאחר אוכל.
 3. ברמה הרגשית Stress עקב חובות כלכליים.

א. בהיבט של הרפואה הסינית ניתן לאבחן צורך בהתייחסות ל – Liver יש כאן סטגנציה כבדית אשר באה לביטוי בכאב בכתף, בכיווץ ובהגבלת תנועה.. בנוסף – Stress של המטופל אשר משפיע על הנעת צ’י ודם שעליה אחראי הכבד.
ב. מתעורר גם חשד לכיב בתריסריון. מיחושים והתעוררות בלילה מכאבי בטן, כאבים חדים שאכילה מקלה עליהם. על פי הרפואה הסינית, אינדיקציות אלו מביאות להתייחסות לחולשת טחול וקיבה, או חום בקיבה שקשור לירידה בYIN הקיבה.
ג. בקביעת תוכנית הטפול אני קובעת ראשית את סדר העדיפויות. במקרה בו אנו דנים, בעדיפות ראשונה, יש לטפל בכיב ע”י מתן צמחים שיש להם משיכה לבטן התחתונה, והם בעלי תכונות אנטי דלקתיות מלחלחות ומצמתות. טפול זה יעשה לפני הטפול בכבד וב – Stress. במקרה של כיב פעמים רבות משייכים את החיידק הליקובקטור פילורי כגורם. למרות זאת, בשלב הראשוני, אני מעדיפה, לטפל קודם כל בכיב ואחר כך בחיידק בכדי למנוע גירוי מיותר למערכת העכול הסובלת מפצע בדופנה. מתוך האמור לעיל אציע למטופל פורמולה נוזלית (טינקטורה) שתכיל את הצמחים הבאים:

 1. Symphytum Officinal Radix – Comfrey Root שורשו של הצמח מכיל כמות גבוהה של החומר Allantoin שהינו חומר המעודד התחדשות של רקמות ומזרז ריפוי של כיבים. בנוסף, לצמח פעילות נוגדת דלקת. המינון בפורמולה 25% (tinc)
 2. Glycyrrhiza Glabra Liquorice שורשו של הצמח בעל פעילות נוגדת דלקת. החומר הפעיל Glycyrrihizin בעל מבנה כימי הדומה למבנה של הקורטיזון Cortisone). שורש הצמח הוא בעל פעילות נוגדת כיב ומתאים לטפול באולקוס. בנוסף שורש הליקוריץ נחשב אדפטוגן המתאים לטפול במצבי לחץ, מכיון שביכולתו לתמוך בבלוטת יותרת הכליה. לשורש יש השפעה חיובית על רירית דרכי העיכול מינון בפורמולה 20% (ext ).
 3. Althea Officinalis – Marsh Mallow Root שורש הצמח מכיל כמות גדולה של מוצ’לגו חומר אשר מרכך, מרגיע, מקרר ומזין את רקמות הגוף. שורש המרשמלו מזין Yin, מייצר נוזלים, מסלק חום, אנטי דלקתי ומתאים לטפול במצבי יובש בקיבה ובמעיים. מתאים לטיפול בכיבים, חתכים, כוויות אבצסים וכו’. ריכוז הצמח בטינקטורה: 25% (tinc ).
 4. Viburnum Opulus – Cramp Bark קליפת הגזע של העץ משמשת לטפול בהתכווצויות שרירים ועוויתיות. הוא מרגיע התכווצויות שרירים רצוניים ולא רצוניים. במקרה של יוסי חשוב לשלב את צמח הויבורנום מכיון שבעת כאב וכיווץ יוסי נוטל ADVIL אשר מחמיר את מצבו של הכיב מכיון שה ADVIL חוסם את נוכחותם של פרוסטגלנדינים אשר לוקחים חלק בבניית דופן הקיבה. מינון בפורמולה 25% (tinc ).
 5. ginger rhizome -zingiber officinalis גיזעו המעובה של צמח זה נוגד עוויתות, מתאים להפרעות עיכול עם גזים ונחשב CARMINATIVE – ( סופח גזים ומקל על מעי העיכול) מינון בפורמולה 5% (TINC).

פורמולה זו מיועדת לשלב הראשוני עד שנראה שיפור במצב הכיב ולאחר מכן נתייחס למישורים הנוספים. על המטופל לשתות כפית עד כף 3 פעמים ביום. הטיפול בצמחי מרפא הוא טיפול ישיר ונקודתי. חשוב לשלב תהליך של מודעות לגבי נושא ה – STRESS שהוא ללא ספק עניין משמעותי – גם לגבי הופעת הכיב.

מחפשחם קריירה מתגמלת ומלאת עניין?
לימודי פסיכותרפיה גופנית הוליסטית

או נטורופתיה לימודים
לימודי צמחי מרפא או הסמכת יועצים באקולוגיה מקיימת –
אלו רק קומץ מהאפשרויות שמכללת כרכור מציעה לבאים בשעריה.
מקצוע חדש בתחום הרפואה האלטרנטיבית
יפתח בפנייך אפשרויות חדשות, מרעננות.
יפגיש אותך עם עולם מתחדש ומתגמל
זה הזמן להתקשר 072-3924690 ולעשות צעד בטוח לעתיד מרגש,
אנחנו מחכים לך.

קראו עוד:

לימודי נטורופתיה |  לימודי תזונה טבעית |  פסיכותרפיה לימודים

זה הזמן לעשות את הצעד שרצית לעשות כבר הרבה זמן אל השינוי והמשמעות שחיפשת. עוד לא מאוחר!
אנו פותחים את שנת הלימודים 2020-21 רק בתחילת דצמבר למענך. יש לך עוד זמן להירשם – מחכים לך 072-3924690
חדש!
שאל/י את יועצת הלימודים על האפשרות להירשם ולשלם באופן מקוון.

 

  הנני לאשר קבלת דיוור לפי חוק הבזק

  גלילה לראש העמוד
  דילוג לתוכן