fbpx

חיבור אל הרגש בעזרת סוסים

מכללת כרכור | חיבור אל הרגש בעזרת סוסים, בואו ללמוד מקצוע מאתגר ומתגמל

עורכת המאמר:
רחל קשת,
 נטורופתית, תזונאית, ורפלקסולוגית בכירה, מאמנת אישית לחיים

התרת החיבור בין שכל ורגש הינה אחד המאפיינים של החברה המודרנית הסוגדת לאינטלקט.
מגיל ילדות מוקדמת מלמדים אותנו להתגבר על רגשותינו, על הספונטניות, על דמיונותינו וחלומותינו. מלמדים אותנו שספונטניות מתאימה לילדים קטנים, שטיפשי לדמיין ולחלום ושמסוכן להרגיש. וכך, לאט אך בטוח אנחנו מפנימים קולות אלה של אנשים מבוגרים ולומדים להתגבר על האימפולסים הטבעיים שלנו ולשלוט בהם. אנחנו לומדים “להתנהג” ולחיות בקופסאות קטנות, שהן מותאמות לחברה הבוגרת השכלתנית.
וכך אנחנו מאבדים את האינטראקציה הטבעית בין הגוף והנפש, בין מחשבותינו ורגשותינו, בין דמיונותינו וחלומותינו וחיי היום – יום הפעלתניים שלנו.
אנחנו מגבילים את עצמנו בניסיון לעמוד בציפיות הסביבה ומאפשרים לחלק חשוב באישיותנו לשקוע למעמקים של שכחה.
בלשון המעטה, הפרדה זו בין שכל ורגש אינה תורמת לצמיחתנו האישית או ליכולתנו ליהנות מהחיים במלואם.
כי יכולת החשיבה שלנו משתפרת אם אנחנו מסוגלים גם לחוש אותה (1)
אנשים רבים, החשים אי נוחות במצב זה נמשכים באופן אינסטינקטיבי לסוסים.
במשך השנים למדתי כי חיות אלה, מסוגלות, ביעילות יוצאת דופן, לעזור לנו בפיתוח תודעה חדשה; תודעה המשלבת רגש, אינטואיציה, יחסים, ותבונת גוף קדם – מילולית (המיוחסים לצד ימין של המוח), עם יכולת להתמקד, כוח רצון, אסרטיביות וכישורים של פתרון בעיות (המיוחסים לצד שמאל של המוח).
אנחנו יודעים, כי צד ימין במוח מזוהה עם התכונות הזכריות באישיותנו וכי צד שמאל מזוהה עם התכונות הנשיות, ולכן יכול הסוס להועיל מאוד במציאת האיזון בין התכונות הזכריות והנשיות שבתוכנו.

אונה שמאלית                                   אונה ימנית
שכל                                                 רגש
מיקוד                                              חיבור, תפיסה כוללת
התכוונות בהתאם לזמן                        חוסר משמעות לזמן
ממקד בפרטים                                   תפיסה בתמונות
ארגון                                               אינטואיטיביות
ביטוי מילולי                                     ביטוי לא מילולי

תבונת הסוס

בהשוואה לאדם בחברה המודרנית השכלתנית הסוס הוא ההיפך הגמור. הטבע תיכנת אותו לפעול בעיקר מתוך הרגש ולא מתוך החשיבה. כחיה נטרפת הוא פיתח גם רגישות גבוהה מאוד לסביבה. הוא מבחין בשינויים הקטנים ביותר ומגיב בהתאם. לאבותיו תכונה זו הבדילה בין חיים ומוות, ובמשך האבולוציה רק הערניים ביותר שרדו. למרות שהיום הסוס הממוצע אינו נפגש עם אריות ונמרים, הגנים של אבותיו עדיין חיים וקיימים בו.

תודות לתכונה זו סוסים “קוראים” את האדם שעומד מולם ומגיבים בהתאם וכך משקפים אותו. בן האדם אינו יכול “לשקר” לסוס; הוא לא יוכל להעמיד פנים שהכל בסדר, כאשר לאמיתו של דבר שום דבר אינו בסדר, ולא יוכל להעמיד פנים שהוא אינו פוחד בזמן שהברכיים רועדות והוא בקושי נושם. הסוס אף יבחין ברגשות המודחקות עד כדי כך, שאפילו האדם עצמו אינו מודע להם. .הסוס יגיב למה שהוא קולט באמת ולא למה שהאדם מנסה להראות. כך הסוס ישמש מראה לאדם וזה הופך אותו לכלי טיפולי רב עוצמה. ויחד איתו יוכל האדם לחוות את רגשותיו ולעבד אותם, ביעילות ובלי לשפוט, כפי שהם באמת.
רכיבה כמו גם התעסקות עם סוסים מהקרקע היא פעילות מורכבת מאוד, המסתמכת על כישורים גופניים וגם על יכולות מנטליות. עלינו להיות מודעים לגוף שלנו, כי שפת הגוף היא זו ש”מדברת” עם הסוס. אם ה”דיבור בשפת הגוף” אינו מדויק ועקבי, לא נוכל להשיג את התוצאות הרצויות.

“את התנהגותו של סוס לא לומדים ביום” ( מתוך וויקיפדיה )
“אין חיבור כמו החיבור שבין סוס לרוכבו” ( מתוך אתר חוות הטנסי )
“סוסים חכמים יותר מבני אדם: עוד לא היה סוס שהימר על האדם הלא נכון” ( מתוך מארק טוויין )
עלינו להיות מודעים לרגשותינו ולהכיר בהם, כי הסוס מגיב על רגשותינו האמיתיים ולא על מה שאנו מנסים להפגין בהעמדת פנים.
עלינו להתמודד עם מצבים נפשיים שונים שעשויים להיווצר באינטראקציה שלנו עם הסוס, כגון שמחה, הצלחה, חופש והגשמה או תסכול, כעס, חוסר אונים וחרדה. תגובתו של הסוס יחד עם השיקוף של המטפל עוזרים למטופל לרכוש תובנה לא רק לגבי האינטראקציה שלו עם הסוס אלא גם (וזהו העיקר) לגבי דרכי ההתמודדות והאסטרטגיות, שהוא בוחר בהן בחיי היום – יום שלו.
התובנה היא הלב של הבחירה החופשית, כי ביכולתנו לבחור, רק אם אנחנו מודעים באמת. מודעות זו מאפשרת לנו לבחון ולשנות את האסטרטגיות שלנו אם נמצא לנכון.
הטיפול קורה במפגש ובאינטראקציה בין האדם והסוס. אין צורך בניסיון קודם ברכיבה ובטיפול בסוסים. ניתן לעבוד מהקרקע וגם לרכב, אם המטופל מעונין בכך, אך הטיפול הוא אינו שיעור ברכיבה. כוונתנו אינה הוראת רכיבה או טיפול בסוסים; הפעילות משמש מראה למטופל, כך שיוכל “לראות” את עצמו יותר טוב וללמוד על דרכי הפעולה שלו עצמו, על תגובותיו ועל דרכי התמודדות עם החיים.
המטפל חייב להיות בקיא גם בעולם הסוסים וגם בטכניקות של טיפול רגשי. כדי להבטיח את בטיחותו של המטופל מצד אחד ומצד שני לעזור לו להגיע לתובנות, לגדול ולצמוח.
יחד עם חיות יפות ומאתגרות אלה אנחנו יכולים לצלול אל תוך ים של ידע ספונטאני, אינטואיטיבי, קדם מילולי שהיה שם תמיד ולהתחבר בחזרה לאיכויות שנשכחו מזמן.
אנחנו יכולים להעלות אוצרות אלה על פני השטח ולהגיע לרמות שילוב חדשות בין האינטלקט והרגש, בין התכונות הזכריות והנשיות של אישיותנו, בין הגוף והנפש.
ביבליוגרפיה: 1. The Tao of Equus by Linda Kohanov

מאחר ולנו, במכללת כרכור,
ברור שבחירת התמחות מקצועית היא החלטה חשובה, שההשלכות שלה על העתיד עצומה, בחרנו להזמין אתכם לפגישת ייעוץ בת כשעה, חינם!
הטבה כזאת לא ניתן למצוא בקלות  במכללות אחרות, אז בלי היסוסים מיותרים, התקשרו כבר עכשיו 072-3924690
אנחנו מחכים לכם. הקריירה החדשה שלכם כבר כאן!

נהניתם מהמאמר?
אנחנו מזמינים אתכם להתעמק במאמרים ובתכנים שלנו.

מתעניינים בלימודי רפואה טבעית? קראו עוד:

התכנית להסמכת יועצי סביבה וקיימות
הכשרת מטפלים באקותרפיה
פסיכותרפיה לימודים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד