fbpx

חמישה דברים שניתן ללמוד מסוסים

מכללת כרכור | חמישה דברים שניתן ללמוד מסוסים, הקריירה החדשה שלך כבר כאן

אנשים ניסו ליצור קשר עם סוסים מאז הפעם הראשונה שסוסים ובני אדם ראו אלה את אלה. למרות שרכיבה על סוסים יכולה להיות דבר מלהיב, יש דבר עמוק עוד יותר שמחבר בינינו לבין הסוסים.
“ישנם קווי דימיון מפליאים בין סוסים לבני אדם”, אומרת Dede Beasley, רופאה, יועצת בתחום בריאות הנפש, ומטפלת בעזרת סוסים ב”חווה”, שגדלה עם סוסים ועובדת בייעוץ נפשי פרטי לבודדים, זוגות ומשפחות כבר 30 שנה. “כמו אנשים, גם סוסים הם יצורים חברתיים שדינמיקות העדר דומות מאוד לדינמיקות של מערכת משפחתית.”
במרכז השיקום “The Ranch” (“החווה”) בטנסי, תרפיה בעזרת סוסים היא דרך לחוות שינוי באופן מעשי, על ידי כך שמאתגרים אנשים להתבונן בעצמם ובעולם בדרך חדשה. אנשים שהתאמצו להתקדם או להשיג את מטרות הטיפול שנקבעו להם הצליחו להגיע לפריצות דרך משמעותיות בעזרת הרכיבה הטיפולית.

מחקרים הוכיחו את האפקטיביות של רכיבה טיפולית, והראו שהיא מורידה את לחץ הדם ואת קצב הלב, מפחיתה מתחים, ומפחיתה סימפטומים של חרדה ודיכאון. רכיבה טיפולית גם עוזרת לאנשים המתמודדים עם התמכרויות והפרעות נפשיות לבנות את הכישורים המתוארים להלן, הנדרשים לחיים בריאים.

תרפיה בעזרת סוסים, זיהוי רגשות והתמודדות עמם

אנשים רבים המתמודדים עם התמכרויות, טראומה, ובעיות נפשיות נוספות, למדו שרגש הוא דבר מכאיב. הם עשויים להשתמש בסמים או לעסוק בהתנהגויות כפייתיות (סקס, אכילה, הימורים) בניסיון להקהות את העצב, הכעס, הפחד, או אפילו ההנאה). כדי שטיפול יצליח, אחד השלבים הראשונים הוא ללמוד לזהות רגשות, לחוות אותם ולהתמודד איתם בלי לנסות להתחמק.

תרפיה בעזרת סוסים היא דרך טובה להתחבר למחשבות ולרגשות. במקום להשתמש במוחם כדי להתמודד עם בעיות, דבר המוביל לעיתים קרובות להכחשה, להאשמת אחרים או לתירוצים, הם משתמשים בגופם ובליבם כדי להרגיש ולהגיב ברגע האמת. לסוסים יש יכולת ייחודית לחוש רגשות ולהגיב בהתאם. אם מישהו כועס או אגרסיבי, הסוס יפגין עקשנות. אם אדם חש חרדה, ייתכן שהסוס יפגין עצבנות. אך כאשר ניגש אל הסוס מישהו פתוח ורגוע, יש סיכוי רב יותר שהסוס יחזיר לו יחס דומה. החשיפה אל תגובתו של הסוס מעודדת מודעות עצמית ועשויה לעזור לאנשים להסתכל על עצמם באופן ריאליסטי יותר.

תרפיה בעזרת סוסים, כישורי תקשורת

לאחר שימוש ממושך בסמים ולאחר בידוד ארוך, אנשים רבים הסובלים מהתמכרויות ומבעיות נפשיות נמצאים במצב בלתי מפותח מבחינה רגשית. הם עשויים לחוות קושי להתחבר או להתקרב אל אנשים אחרים, ועם זאת הם כן יצליחו ליצור קשרים הדוקים עם סוסים. דרך העבודה עם סוסים, אנשים מזהים את דפוסי האינטראקציה המודעים והלא-מודעים שלהם עם אנשים אחרים. סוסים אינם מדברים, אך הם מתקשרים מעולים. כאשר אנשים לומדים להבין את התנהגות הסוס, זה עוזר להם ללמוד איך אחרים מתפקדים בעולם וכיצד התנהגותם שלהם משפיעה על אחרים. “כחיית עדר מתוחכמת, סוסים מתחילים מייד לבנות קשרים עם אנשים, כאילו האנשים שייכים לעדר שלהם, אומרת Beasley. “כך אנשים מקבלים אפשרות להחליט האם הם יידבקו בדרכי האינטראקציה הישנות שלהם או שאולי ינצלו את ההזדמנות הייחודית הזאת לפתח סוג חדש של מערכת יחסים.” אמנם רכיבה עשויה להיות חלק מטיפול עם סוסים, אך העבודה החשובה ביותר מתרחשת במהלך האינטראקציות שבין הלקוח לסוס, היא אומרת. תרגילים פשוטים כמו קשירת רתמה, הובלה, וטיפוח מלמדים אנשים איך לגשת לאחרים מתוך כבוד ומודעות. בתרפיה בעזרת סוסים, אנשים מדברים על מה שהם רואים וחשים. דרך התגובות של הסוס וההנחיה של המטפל, הם מתחילים לזהות היכן התפיסות שלהן מדויקות והיכן הן שגויות, ומתי הם משליכים את הבעיות שלהם על אחרים.

תרפיה בעזרת סוסים, הצבת גבולות

עבודה עם סוס יכולה מהר מאוד לחשוף דפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים של אנשים. בסשן של רכיבה טיפולית, Beasley יכולה למצוא מטאפורות או הקבלות בין האינטראקציה של המטופל עם הסוס לבין דפוסים בחייו של המטופל, ולהתייחס אל בעיות כמו התערבבות מופרזת עם אחרים, או נתק מאנשים אחרים הנמצאים תוך המערכת המשפחתית. הלקחים יכולים להיות פשוטים מאוד – למשל כמה מרחב פיזי נדרש לסוס כדי שירגיש בנוח. ללא מילים, סוסים מבהירים מתי מישהו חצה את הגבול. ניסיון לשלוט או להשתלט לא יעבוד עם סוס. בדומה לכך, אם נתנהג בצורה מנותקת מדי או פאסיבית מדי, זה יקשה עלינו להוביל את הסוס וירתיע את הסוס מלציית לבקשה.

תרפיה בעזרת סוסים, התגברות על פחדים

סוסים הם בעלי חיים גדולים, וזה עלול להעלות צרכים שלא התמלאו, פחדים, טראומה מהעבר, ותחושות של חוסר יכולת או חוסר שליטה. ללא קשר לסוס, Beasley אומרת שאנשים מפחדים בדרך כלל שהסוס לא יאהב אותם, לא יבחר אותם, או יפגע בהם פיזית או רגשית. במקום להיכנע לתגובה הרגילה שלהם – לברוח או להתגונן – אנשים לומדים לסבול את קיומו של הרגש הזה ולעבד אותו. “כשאני עובדת עם סוסים, אני מרגישה כאילו אני עדה לחסד מיוחד. באסם עם הסוסים האלה, הכל הוא בדיוק כפי שהוא אמור להיות”, אומרת Beasley. “בעלי החיים המיוחדים האלה מאפשרים לאנשים להכניס סוגים שונים של בעיות אל תוך עולמו של הסוס, והם (הסוסים) מקבלים אותם כפי שהם – עם כל הפגמים.” בסביבה בטוחה, הקליינטים לומדים להתמודד עם הפחדים שלהם ורוכשים ביטחון ביכולת שלהם להתגבר על אתגרים. אנשים שמפגינים חשש ועצבנות בהתחלה עשויים להיות מופתעים לגלות באיזו מהירות הם מסוגלים לעבד את הרגשות האלה ולמצוא נחמה בקשר שלהם עם הסוס. אנשים כאלה, שהחוויה הזאת מעצימה אותם, עשויים לפתח את הביטחון שיאפשר להם להתמודד עם הפחדים שלהם וליישם את השיעורים שלמדו גם בחיי היומיום שלהם. “הקליינטים ב”חווה” לא צריכים לאהוב סוסים או להיות בעלי ניסיון קודם בעבודה עם בעלי חיים כדי להפיק תועלת מהרכיבה הטיפולית”, אומרת Beasley. הם פשוט צריכים להיות מוכנים לתת לטיפול הזה הזדמנות וללכת לכיוון שונה מזה שבו הלכו בעבר.”

תרפיה בעזרת סוסים, אמון

סוסים הם בעלי חיים מרגיעים, עדינים. הם מאוד ברורים וישרים באינטראקציות שלהם, בלי שקרים או מניפולציות. הם לא שופטים ולא מאשימים. עצם הנוכחות שלהם יכולה להיות מרפאת. Beasley נזכרת במטופלת אחת שסבלה מהתעללות קשה בילדותה בתוך משפחתה. במקום לתכנן למטופלת הזאת סשן רכיבה טיפולית מודרך, היא אפשרה לה פשוט לשבת באחו עם הסוס. לאחר כשעה, המטופלת, שנראתה נרגשת, אמרה, “אף פעם מישהו גדול כל כך לא היה נחמד אלי”. החוויה הזאת, אומרת Beasley, יצרה “זיכרון אלטרנטיבי” למטופלת. במקום להניח שכל מי שגדול ממנה או חזק ממנה יתייחס אליה רע, היא זכתה בחוויה שהראתה לה שהיא יכולה שוב לבטוח במישהו. כאשר אנשים נפתחים, הם מחזקים את יכולתם ליצור קשרים ולבקש עזרה כשהם זקוקים לה. לאחר 30 שנה של ייעוץ למטופלים, מתוך 15 שנה ברכיבה טיפולית, Beasley אומרת שהיא עדיין לומדת כל יום דבר חדש. “אני מקבלת בחזרה פי עשרה יותר ממה שאני משקיעה, פשוט על ידי כך שאני רואה מישהו שהלב שלו מתרכך, או כשאני עדה לרגע שיוצר סוג חדש של זיכרון גופני נהדר.”

תרפיה בעזרת סוסים ב”חווה” בטנסי

חמשת השיעורים האלה הם רק מספר דוגמאות לצמיחה שמתרחשת באמצעות תרפיה בעזרת סוסים. קבלת אחריות, דאגה לעצמך ולאחרים, סבלנות, צניעות, תחושת גאווה, והערכה של ההנאות הפשוטות של החיים – כל אלה יכולים לתרום לתהליך השינוי. מקום מרכזי עוד יותר בתרפיה בעזרת סוסים יש ל”קסם” הזה של הסוס, שקשה לכמת אותו. – אין הרבה מקומות מתאימים יותר לרכיבה טיפולית מאשר “החווה” בטנסי. המטופלים בחווה משתתפים בקבוצת פסיכותרפיה בסיוע-סוסים לפחות פעם בשבוע. כמו כן, יש להם אפשרויות לקבל שיעור רכיב טיפולית של אחד-על-אחד ולרכב על סוסים בשעות הפנאי במרחבים הפתוחים של החווה הגדולה.

“בחווה, האדמה והסוסים הם חלקים אינטגרליים של צוות הטיפול”, אומרת Beasley. “אם אתם אוהבים בעלי חיים וטבע, אתם תהיו כאן בחברה טובה”.

את המאמר המקורי תמצאו כאן  Written by Meghan Vivo

 

מאחר ולנו, במכללת כרכור,
ברור שבחירת התמחות מקצועית היא החלטה חשובה, שההשלכות שלה על העתיד עצומה, בחרנו להזמין אתכם לפגישת ייעוץ בת כשעה, חינם!
הטבה כזאת לא ניתן למצוא בקלות  במכללות אחרות, אז בלי היסוסים מיותרים, התקשרו כבר עכשיו 072-3924690
אנחנו מחכים לכם. הקריירה החדשה שלכם כבר כאן!

נהניתם מהמאמר?
אנחנו מזמינים אתכם להתעמק במאמרים ובתכנים שלנו.

מתעניינים בלימודי רפואה טבעית? קראו עוד:

התכנית להסמכת יועצי סביבה וקיימות
הכשרת מטפלים באקותרפיה
פסיכותרפיה לימודים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד