fbpx

סוסים מרפאים דכאון

מכללת כרכור | סוסים מרפאים דכאון, רפואה טבעית הוליסטית

מאת:
רזה נילסון

ישבתי מכורבלת בתוך הכורסה המרופדת שבסלון והתעטפתי בשמיכה האהובה עלי. חיפשתי מפלט בתוך הקן שלי. הייתי עייפה מאוד, מותשת ממש וסחוטה. ביליתי את השנה האחרונה בטיפול באמי, שסבלה ממחלת לב. כשנפטרה ב 26 בינואר, 2003 לא הרגשתי מימי בודדה כל כך. הייתי כולי שקועה באבל וביליתי את חודשי החורף הנותרים עטופה, כמו גולם, בתוך השמיכה.

האביב הגיע, ועדיין לא מצאתי דרך למלא את החלל שבתוכי, אך אז צדה עיני מודעה לחיפוש מתנדבים לעבודה עם סוסים ורוכבים בתכנית רכיבה טיפולית. הייתי מוכנה לנסות משהו חדש, והעניין הזה נראה לי מושלם – חזרה למה שכה אהבתי בילדותי.
בצעירותי הייתי חולה בקדחת הסוסים. חדרי היה מלא בתמונות, פסלים, וספרים על יצורים נהדרים אלה. בקיץ, שבו מלאו 12 שנים, אבא שכר עבורי סוסה קטנה בשם ליידי. ביליתי את זמני באורווה בהנאה עילאית. הצטרפתי ל4-H ולקחתי שיעורי רכיבה. כשהגעתי לגיל 14 הבאנו הביתה את דוטצ’ס, סוסה קטנה בעלת מזג חם, ההפך הגמור של ליידי. ביליתי את ארבע השנים הבאות בלמידה כיצד לטפל בה, לרכב עליה ולבסוף גם להציג אותה.
כשהגיע הזמן ללימודים במכללה, הבנתי שעלי למכור את דוטצ’ס. לא העליתי על דעתי שיעברו 30 שנה עד ששוב יהיה לי סוס משלי. נישואין, משפחה ויוזמות עסקיות השתלטו על זמני. לא הייתה לי ברירה אלא לשים את עניין הסוסים בצד עד שעניתי למודעה של תכנית הרכיבה עם התאמה אישית של שמפלן . (Champlain Adaptive Mounted Program, CHAMP). התחלתי כמובילה והפכתי למי שמלווה את הרוכב לצד הסוס. בסופו של דבר, בעידוד של הצוות, התקדמתי לתפקיד של מדריכה מוסמכת של איגוד הרכיבה לנכים של צפון אמריקה (NARHA).
ביליתי זמן עם הסוסים והרוכבים והרגשתי שמתעורר בי רצון חדש לחיים. ציפיתי לפגישותיי עם הרוכבים, לאפשרות לעזור להם ולעקוב כל שבוע אחר התקדמותם. במיוחד נקשרתי לרוכבת אחת בשם שרי דון, רוכבת מבוגרת עם שאיפה להשתלט על יציבתה. נחישותה והתנהגותה העליזה והמרעננת הדביקו אותי. התיידדנו. התחלנו ללכת ביחד לקולנוע ולארוחות צהריים, ונהלנו שיחות על סוסים.
השארתי את הדיכאון השחור מאחור ומצאתי משמעות חדשה בחיים. התחלתי לחייך יותר ויותר. הדהים אותי לחוות כיצד הסוסים, התלמידים וכל משתתפי ה CHAMP רפאו אותי. הרגשתי כאילו מצאתי תרופה סודית נגד דיכאון! תמיד ידעתי כי בילוי זמני יחד עם חברי הסוסים גרמו לי אושר, אך עכשיו גיליתי את כוחם האמיתי. הרגשתי אדם חדש, רעננה יותר ומלאת מרץ אחרי כל פגישה. רציתי לצעוק ולשיר ולספר לכולם על הברכה הזו והפלא הזה של חברי הסוסים שחזרו לחיי. אני מודה לאל על כל יום בקרבתם.
ילדי כבר מבוגרים ואמי כבר לא עמנו. נותרתי עם זמן רב פנוי ולכן החלטתי לקנות שוב סוס שיהיה שלי- סוס שגם יכולתי להשתמש בו לשיעורי רכיבה. התחלתי את החיפוש, ובמאי 2004 פגשתי את גלן והתאהבתי בו. הוא היה בן 12, תערובת של סוס מורגן וסוס ספורט קנאדי בגובה 1.6 מטר. יש לו אישיות נפלאה והוא מושלם עבור התלמידים. הוא יציב, זהיר ומהימן. הוא רך כזה ו”סובל קשות” מהתמכרות לסוכריות מנטה. הוא הראשון שמקבל את פניהם של המבקרים באורווה. הוא מתרכך בהם ומבקש סוכרייה. אני מבלה שעות רבות מאוד באורווה, ולבעלי כבר יש בדיחה; הוא טוען שיש לי בחור חדש בשם גלן.
שרי ואני נפגשות לעתים קרובות. אנחנו רוכבות על המסלול במרכז הרכיבה וגם יוצאות למסלולים ארוכים יותר בטבע. שרי כבר שולטת ביציבתה, ובקיץ האחרון היא יצאה, בפעם הראשונה, בדהירה קלה על גלן. אני גאה מאוד גם בה וגם בגלן. היא טוענת שהרכיבה גורמת לה להרגיש נהדר, והיא שוכחת שיש לה מגבלות. שרי קבעה לעצמה מטרה; היא מתכוונת להתחרות יום אחד במופע סוסים. עם שיתוף הפעולה של כולנו, אני יודעת שהיא תגשים את חלומה. ההתנדבות ולאחר מכן ההדרכה הוסיפו משמעות לחיי. אין מילים בפי לתאר את תחושת הסיפוק מכך, שאני יכולה לעזור לאחרים באמצעות הסוסים.
לאמיתו של דבר, נראה לי כי אחד הסודות השמורים ביותר בעולם הוא הסוס. אתה מגיע אליו עייף, מאוכזב, חולה ומבולבל. הוא שולח אותך הביתה כאדם חדש עם כוחות מחודשים ועם תקווה למחר. הוא אמיתי, הוא רק הוא עצמו, וכך הריפוי הרגשי והמנטלי שהוא נותן שונה מכל סוג אחר של טיפול.

רזה נילסון (Resa Nilson) עובדת כמדריכה מוסמכת של NARHA עבור CHAMP בדרום הירו, ורמונט (South Hero, VT.)
אביב 2007, NARHA STRIDES

אנחנו מחכים לכם, הקריירה החדשה שלכם כבר כאן!
לימודי פסיכותרפיה גופנית הוליסטית
או
הכשרת מטפלים באקותרפיה
אלו רק שתיים מהאפשרויות שמכללת כרכור מציעה לבאים בשעריה.
מקצוע חדש בתחום הרפואה האלטרנטיבית
יפתח בפנייך אפשרויות חדשות, מרעננות יפגיש אותך עם עולם מתחדש ומתגמל.

מאחר ולנו, במכללת כרכור,
ברור שבחירת התמחות מקצועית היא החלטה חשובה, שההשלכות שלה על העתיד עצומה, בחרנו להזמין אתכם לפגישת ייעוץ בת כשעה, חינם!
הטבה כזאת לא ניתן למצוא בקלות  במכללות אחרות, אז בלי היסוסים מיותרים, התקשרו כבר עכשיו 072-3924690
אנחנו מחכים לכם. הקריירה החדשה שלכם כבר כאן!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד