יוגה, נגזרת מהמילה "יוג'י" בסנסקריט ומשמעותה עול או איחוד, היא תרגול עתיק שמפגיש נפש וגוף . יוגה משלבת תרגילי נשימה, מדיטציה ותנוחות שנועדו לעודד הרפיה ולהפחית מתח.

מתרגלי יוגה משתפים שתרגול יוגה מגיע עם יתרונות רבים לבריאות הנפשית והגופנית כאחד, אם כי לא כל היתרונות הללו זכו לגיבוי של המדע. בשורות הבאות נבחן 6 יתרונות מבוססי ראיות של יוגה:

#1: יוגה מפחיתה מתח

יוגה ידועה ביכולתה להקל על מתחים ולקדם הרפיה. למעשה, מחקרים רבים הוכיחו שתרגול יוגה מפחית את הפרשת הקורטיזול, הורמון הלחץ העיקרי.
מחקר אחד הדגים את ההשפעה העוצמתית של יוגה על מתח על ידי מעקב אחר 24 נשים שתפסו את עצמן במצוקה רגשית. לאחר תכנית יוגה של שלושה חודשים, לנשים היו רמות נמוכות משמעותית של קורטיזול והן חוו  רמות נמוכות יותר של מתח, חרדה, עייפות ודיכאון.
מחקר נוסף עקב אחרי 131 אנשים והציג תוצאות דומות, והראה ש-10 שבועות שתרגול יוגה עזר להפחית מתח וחרדה ותרם לשיפור איכות החיים ובריאות הנפש (5 מקור מהימן).

#2: יוגה מקלה על חרדה

לא מעט אנשים מתחילים לתרגל יוגה כדרך להתמודד עם תחושות חרדה, לכן כנראה יש לא מעט מחקרים שמראה שיוגה יכולה לעזור בהתמודדות עם מצבי חרדה. במחקר אחד, 34 נשים שאובחנו עם הפרעת חרדה השתתפו בשיעורי יוגה פעמיים בשבוע במשך חודשיים. בסוף המחקר, לאלו שתרגלו יוגה היו רמות חרדה נמוכות משמעותית בהשוואה לקבוצת הביקורת. מחקר אחר עקב אחר 64 נשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטיתPTSD  המאופיינת בחרדה ופחד קשים בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי. לאחר 10 שבועות, לנשים שתרגלו יוגה פעם בשבוע היו פחות תסמינים. למעשה, 52% מהמשתתפות כבר לא עמדו בכלל בקריטריונים להפרעת דחק פוסט טראומטית.

#3: יוגה

בריאות הלב היא מרכיב חיוני לבריאות הכללית. מחקרים מראים שיוגה עשויה לסייע בשיפור בריאות הלב ולהפחית מספר גורמי סיכון למחלות לב.

מחקר עקב אחר 113 חולים עם מחלות לב, תוך בחינת ההשפעות של שינוי באורח החיים שכלל שנה אחת של אימון יוגה בשילוב עם שינויים תזונתיים וניהול מתחים. אצל המשתתפים נצפתה ירידה של 23% בכולסטרול הכולל וירידה של 26% בכולסטרול ה"רע" LDL . בנוסף, התקדמות מחלות הלב נעצרה ב-47% מהחולים.

#4: יוגה תורמת לאיכות החיים

יוגה נפוצה יותר ויותר כטיפול נלווה לשיפור איכות החיים של אנשים רבים.
במחקר אחד, 135 קשישים תרגלו יוגה במשך שישה חודשים של יוגה והם דיווחו שתרגול יוגה שיפר משמעותית את איכות החיים, כמו גם את מצב הרוח והעייפות, בהשוואה לקבוצות האחרות. מחקר אחד עקב אחר נשים עם סרטן שד שעברו כימותרפיה. על פי הדיווחים, תרגול יוגה הפחית את הסימפטומים של כימותרפיה, כמו בחילות והקאות, ובמקביל שיפר את איכות החיים הכללית. מחקרים נוספים מצאו שיוגה עשויה לעזור לשפר את איכות השינה, לשפר את הרווחה הרוחנית, לשפר את התפקוד החברתי ולהפחית תסמינים של חרדה ודיכאון בחולי סרטן.

#5: תרגול יוגה משפר גמישות ויציבות

אנשים רבים מוסיפים יוגה לשגרת הכושר שלהם כדי לשפר את הגמישות והשיווי משקל. הרבה מחקרים תומכים במסקנה זו, ומוכיחים שתרגול יוגה יכול לייעל את הביצועים באמצעות שימוש בתנוחות ספציפיות המכוונות לגמישות ואיזון. מחקר שנערך לאחרונה בחן את ההשפעה של 10 שבועות של יוגה על 26 ספורטאים מכללות. עשיית יוגה העלתה משמעותית מספר מדדים של גמישות ושיווי משקל, בהשוואה לקבוצת הביקורת. מחקר אחר בחן 66 משתתפים קשישים שתרגלו יוגה מול קבוצת ביקורת שתרגלה התעמלות. לאחר שנה אחת, הגמישות הכוללת של קבוצת היוגה גדלה בכמעט פי ארבעה מזו של קבוצת ההתעמלות.

#6: יוגה ואכילה מודעת

אכילה מודעת, המכונה גם אכילה אינטואיטיבית, היא מושג המעודד נוכחות ברגע בזמן האכילה. תשומת לב לטעם, לריח ולמרקם של האוכל תוך בחינה של מחשבות, רגשות או תחושות שחווים בזמן האכילה. תרגול זה הוכח כמקדם הרגלי אכילה בריאים המסייעים לשלוט ברמת הסוכר בדם, להגביר את הירידה במשקל ולטפל בהתנהגויות אכילה מופרעות. מכיוון שיוגה שמה דגש דומה על מיינדפולנס, כמה מחקרים מראים שניתן להשתמש בה כדי לעודד התנהגויות אכילה בריאות. מחקר אחד שילב יוגה בתוכנית טיפול בהפרעות אכילה עם 54 מטופלים, ומצא שיוגה סייעה להפחית הן תסמיני הפרעות אכילה והן העיסוק באוכל. מחקר קטן נוסף בחן כיצד יוגה השפיעה על תסמינים של הפרעת אכילה בולמוסית, הפרעה המאופיינת באכילת יתר כפייתית ותחושה של אובדן שליטה. נמצא כי יוגה גורמת לירידה באפיזודות של בולמוס אכילה, לעלייה בפעילות הגופנית ולירידה קטנה במשקל.

קורס מורים ליוגה, מכללת כרכור: הכשרת מורי יוגה בגישה הוליסטית טיפולית המקנה כלים מקצועיים, לבניית תרגול יוגה ,אורח חיים בריא ותומך המותאם באופן אישי וספציפי לצרכים המדויקים של כל אחד מהתלמידים הפוטנציאלים. התכנית בנויה משלוש “שכבות” העונות לצרכים ולמטרות שונות בתהליך הכשרת המורה. האינטגרציה ביניהן, הנעשית ביד מיומנת ובראיה ממוקדת וצלולה, מאפשרת הכשרת מורי יוגה השולטים בחומר הנלמד (הפילוסופי והמעשי) ובתרגול על כל רבדיו. התכנית מכשירה מורים המסוגלים לראות את התלמיד באופן הוליסטי מלא ושלם ולהתאים עבורו את התרגול האופטימאלי בשיעור פרטני או קבוצתי.

המאמר מסתמך על
https://www.healthline.com/nutrition/13-benefits-of-yoga#TOC_TITLE_HDR_14