לטיפולים בחולים אונקולוגים יש השלכות, לעיתים ארוכות תווך ותופעות לוואי המשפיעות בצורה עמוקה על איכות חיי החולים והמחלימים. אחת מתופעות הלוואי הפוטנציאליות שעלולה להתעורר כתוצאה מטיפולים כימותרפיים וביולוגים היא נוירופתיה היקפית.

נוירופתיה פריפרית / היקפית, או חולי העצבים ההיקפיים -peripheral neuropathy  היא נזק הנגרם למערכת העצבים ההיקפית (הפריפרית), שיכול להיגרם ממגוון של סיבות רפואיות, כגון טראומה ומחלות שונות. מדובר בפגיעה בקצות העצבים המתאפיינת בחוסר תחושה בכפות הידיים ובכפות הרגליים, עיקצוצים, כאב, תחושת שריפה או דקירה. רבים מהמטופלים האונקולוגים מדווחים על תחושת נמלול או ירידה בתחושתיות. ניורופתיה מתחילה לרוב בקצות האצבעות ברגליים, ובהמשך הפגיעה בתחושה תמשיך כלפי כריות הרגלים ויכולה להמשיך הלאה לאורך כף הרגל. נוירופתיה אינה מתעורר אצל כל המטופלים, לעיתים תחלוף לאחר פרק זמן ולעיתים תהייה קבועה.

דיקור סיני וחולים אונקולוגים

במחקר שתוצאותיו התפרסמו בחודש אוגוסט 2022, נבדקה השפעה של דיקור סיני על חולים אונקולוגים. מטרת המחקר הייתה לחקור את ההשפעות המטיבות של דיקור סיני ושיטות רפואה משלימה ואינטגרטיבית אחרות על נוירופתיה היקפית הנגרמת על ידי כימותרפיה ואיכות החיים בחולים אונקולוגיים.

במחקר פרוספקטיבי, פרגמטי זה, מטופלים עם נוירופתיה היקפית קיבלו טיפולי דיקור במשך 6 שבועות. המטופלים חולקו באקראי לדיקור פעמיים בשבוע בלבד (קבוצה A) או דיקור סיני עם טיפולים תומכים נוספים של תנועה ידנית או טיפולי גוף-נפש (קבוצה B). חומרתה של נוירופתיה במטופלים, הוערכה באמצעות הכלי Functional Assessment of Cancer Therapy-Taxane FACT-Tax .
תוצאות אחרות הוערכו בעזרת שאלון הארגון האירופי לחקר וטיפול בסרטן איכות חיים EORTC. מדידות פון פריי בדקו את ספי התפיסה.

מתוך 168 משתתפים, 136 דיווחו על שיפור משמעותי במדדי איכות חיים, רווחה, הפחתת כאב והחזרת תחושה. עולה מהמחקר כי דיקור סיני, עם או בלי טיפולים תומכים נוספים, יכול להקל על תסמינים הקשורים לנוירופתיה היקפית שנוצרה כתוצאה מטיפול אונקולוגי. במיוחד עבור מצבים של חוסר תחושה ביד, עקצוץ, כאב, אי נוחות ותפקוד גופני ירוד.

את המחקר פורץ הדרך, הוביל מנהל מחלקת פנימית ב' ומערך רפואה משלימה -אינטגרטיבית במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' אלעד שיף, בשיתוף פעולה הדוק עם המכון האונקולוגי במרכז הרפואי בני ציון בראשותו של דר' עבד אגבאריה, והמכון ההמטו – אונקולוגי במרכז הרפואי בראשותה של פרופ' תמר תדמור וחוקרים נוספים.

רפואה משלימה ואיכות חיים

רפואה משלימה יכולה להקל על הפגיעה העצבית וחשוב להתחיל לטפל בה מוקדם ככל האפשר. במחקר שביצענו בבני ציון כחלק ממחקר רב מרכזי, המטופלים (בזרוע ההתערבות) קיבלו טיפולים בדיקור או טיפולים בדיקור פלוס רפלקסולוגיה. בשתי קבוצות המחקר נראה שיפור משמעותי בחומרת הנויורופתיה ובנוסף נראה גם שיפור בשאלוני איכות חיים, כאשר השיפור היה גדול יותר בקבוצת ההתערבות פלוס טיפול משלים נוסף. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת cancer. 

הטיפול הרפלקסולוגי אותו ביצעתי כלל מגע בעוצמות שונות ובמקצבים שונים בכף הרגל, יצירת תנועה באזורים ברגל המשקפים מערכות, איברים ואלמנטים לפי עקרנות הרפלקסולוגיה (עצבים, רגליים וידיים, כבד, אש), מגע ממושך יותר באזורים שהתחושה בהם נפגעה ובנוסף, טיפול שממוקד גם למצוקות העכשוויות של המטופל לעיתים רבות נוצר כבר שיפור בתחושה תוך כדי הטיפול.

קורס דיקור מעשי, מכללת כרכור – הסטודנטים יכירו את נקודות המרידיאנים הממוקמים בגוף ואת טכניקות העבודה בדיקור (באמצעות עבודה עם מחטים) ואמצעים נוספים כמו מגע וחימום, בכדי להמריץ ולהביא את הגוף לריפוי.