לימודי נטורופתיה, מכללת כרכור – חרדה. נטורופתיה לימודים, קורס נטורופתיה

בהמשך למאמרים הקודמים:
הפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD) 
Stress

חרדה הינה אבן בסיס לסטרס ממושך. מנגנון ה-FFF מופעל הודות לפחד במטרה לעורר את האורגניזם להגיב. מאחר שתפקוד המנגנון אצל הסובלים מ-PTSD משתבש, הגוף "נתקע" בשלב החרדה.
שנים רבות הוגדרה PTSD כהפרעת חרדה. אצל נפגעי טראומה היא תתאפיין במצב חרדה ממושך – או חוזר לפרקים – שיתעורר מגורמים לא מודעים או שאינם מעובדים, ותהפוך אותם לדרוכים באופן תמידי.

חרדה: סימפטומים

פלפיטציות, חוסר אונים ופחד מהווים את שגרת היומיום של נפגעים רבים. גם טכיקרדיה, כאבי ראש, אצבעות קרות, רעד לא רצוני ושרירים תפוסים, מתח רב, כאבים שונים בלתי מוסברים, דאגנות מרובה, עצבנות ונדודי שינה, עייפות וחוסר יכולת להתרכז, תחושת פחד גדולה, הופעה של זיעה קרה, אובדן כיוון ובלבול , צורך בהשתנה מרובה, חוסר חשק מיני ובעיות בזקפה, פה יבש, קושי בבליעה, דיכאון, שלשולים ו- IBS, "פרפרים" בבטן, ספאזם בדרכי העיכול, היפר-ונטילציה וכאבים בחזה.

חרדה עלולה להופיע באופנים רבים. באופן כללי, ניתן לחלק את הופעת החרדה לשלוש קבוצות עיקריות:

חרדה: פחדים / פוביות

הקבוצה מייצגת פחדים מִדְברים מוגדרים, דברים אשר עליהם מושלכת החרדה המקורית. לקבוצה זו שייכות, בין השאר:

  • סוציופוביות: פחדים ממפגשים חברתיים, הכוללים סיטואציות הדורשות לדבר מול קהל, לאכול מול קהל ועוד.
  • קלסטרופוביה – פחד ממקומות סגורים.
  • ארכנופוביה – פחד מעכבישים.
  • הידרופוביה – פחד ממים.

חרדה כללית והתקפי פאניקה

בהפרעת חרדה כללית האדם יחוש תחושת חרדה כרונית, ללא סיבה מודעת או הגיונית. הדבר יגרום לתחושה של מאבק תמידי, נדודי שינה, חוסר תיאבון וכיוצא באלו. לעומת חרדה כללית, התקפי פאניקה אינם מאופיינים במצב אחיד מתמשך, אלא בהתקפים של תחושת חרדה המגיעים באופן מפתיע ומבלי שניתן יהיה לזהות טריגר ברור, וכוללים תחושה שהמוות מגיע. מלבד המשבר בזמן התקף הפאניקה, האדם חרד מהופעת ההתקפים באופן תמידי.

חרדה: כפייתיות

כפייתיות תתבטא באובססיות – דימויים, רעיונות ומחשבות חוזרים ונשנים, המגיעים ללא שליטה , או בכפייתיות – התנהגויות, מעשים וריטואלים שהאדם חש כי הוא מחויב לעשות, ואשר אם לא יבצע אותם, הוא יקרוס ומשהו נורא יקרה (כמו ניקיון כפייתי). מתחת למחשבות ולמעשים הכפייתיים הללו מסתתרת תחושת חרדה גדולה, אשר אותה התנהגות כפייתית מופיעה, למעשה, על מנת לנטרל אותה.

פעמים רבות יגיע נפגע טראומה עם מספר הופעות של חרדה.

חרדה: טיפול

ברמה הפיזיולוגית ולתפיסתה של הרפואה, חרדה מאופיינת במחסור בחומצה אמינית GABA. כמו כן מדובר במחסור של מרכיבים פיזיו-ביולוגיים נוספים, כמו משפחת ויטמיני ה-B קומפלקס.
התרופות הנפוצות לשימוש בהפרעת חרדה הינם ממשפחת הבנזודיאזיפינים, ביניהן קסנקס, קלונקס, ואליום, ואבן ועוד. בשימוש ממושך, הגוף מפתח הסתגלות להשפעתן והן ידועות כממכרות, זאת לבד מהשפעתן הטוקסית המצטברת בגוף, כמו גם הטשטוש והערפול שהן מביאות. כיום מקובל גם שימוש בתרופות ממשפחת ההטריציקליות וקבוצת ה-SSRI (בפרט סרוקסט). נרקיס , ילנג , ולריאן.

לימודי נטורופתיה, מכללת כרכור: תכנית ייחודית ומעמיקה בת 4 שנים, המשלבת בין תכנים אקדמיים קלאסיים, תזונה טבעית, צמחי מרפא, לימודי עבודה אנרגטית, לימודי גוף נפש ולימודי מגע. שמה דגש רב על הצד ההוליסטי תוך התייחסות ומתן ידע נרחב גם בתחום הרפואה המערבית.