מכללת כרכור | להיות נהר, טל פנר משתף בחוויות וכוח הריפוי של הטבע

מאת:
טל פנר, מטפל ומנחה קבוצות בגישת האקו תרפיה והטבע תרפיה, שותף בצוות ההוראה בתכנית להכשרת מנחי קבוצות בטבע תרפיה באוניברסיטת תל אביב, עובד עם נוער בסיכון, עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים וילדים ובוגרים החווים קשיים רגשיים, שותף בצוות מרכז משאבים ועוסק בו בפיתוח חוסן בקרב אוכלוסיות באזורי איום מתמשך ואוכלוסיות שחוו טראומה אישית וקולקטיבית, חוקר ומתמחה במסורות ריפוי של תרבויות ושבטים מצפון אמריקה ומערב אפריקה. מרכז התכנית להכשרת מטפלים באקותרפיה במכללת כרכור. 

בימי הקיץ החמים נסעתי לפגוש את הירדן ההררי. דרך העפר המפותלת בין הרים של צמחייה צהובה ועצים מוריקים הובילה אותי למקום שבו המים זורמים כבר מאות אלפי שנים. אבני בזלת עתיקות פזורות סביב, זוכרות בתוכן את התקופה העתיקה בה זרמו בבטן האדמה בתור לבה אדומה.
מתוך הנסיעה הארוכה, כשדאגות החיים עדיין רצות במחשבותיי פגשתי את מי הנהר.
געגוע עמוק בתוכי הנחה אותי לשכב בתוך המים הזורמים.
המים זורמים מסביבי ומעלי. קרירות מרעננת שוטפת אט אט את הכל . קליפות ושכבות שלבשתי על עצמי לאחרונה לפתע מתגלות ואני מסכים לתת לנהר לשטוף אותן, בעדינות לקחת אותן מעלי.
מרגע לרגע אני מסכים להתמסר, להרפות אל תוך הזרם ולתת מקום לכל מה שמתרחש בליבי. לפתע גל של רגש מגיח מתוכי, מפתיע אותי בעוצמתו. אני מחליט לאפשר לו לנוע דרכי ופורץ ממני צחוק מתגלגל. איני יודע ממה אני צוחק, רק מאפשר לצחוק לנוע ולהתבטא. כמו רוח שנושבת בצמרות העצים, כמו זרימה של מים שמבקשים להשלים את התנועה הטבעית שלהם.
אחרי זמן ארוך של צחוק משחרר אני מרגיש שהגעתי אל המקום. שהגעתי אל הנהר.

אקותרפיה – כוחם המרפא של המים

בימי שהותי על גדות המים הסכמתי להקשיב לנהר. לשמוע את השירה שלו לאורך היום והלילה, לשמוע אותו בתוכי. שמעתי אותו מספר לי סיפורים של עוצמה, של חופש ושל התמסרות. יכולתי להרגיש בתוכי את הבקשה הפנימית שלי להסכים לחיות בעוצמה, יכולתי לראות את הבושה והאשמה שעולות בי כל פעם שאני מרשה לעצמי להיות עוצמתי וחופשי. הזרימה של המים הזכירו לי כל פעם מחדש לחבק את הבושה והאשמה ולהסכים ללכת דרכן, ללכת דרך הפחד להיות מי שאני.
"תהיה אשר תהיה" לחש לי הנהר, "הקשב לגעגוע שבליבך, זהו געגוע עתיק אל הפשטות של להיות מי שאתה".
דמעות של שמחה וכאב מילאו את עיני, ליבי התרחב והייתי חופשי להיות עצמי. מתוך החופש הזה יכולתי לפגוש אחרת את המציאות. הרגשתי שקיבלתי אפשרות לבחור בי, שמותר לי לבחור לאפשר לפראות, ליצירתיות ולחוכמה שבי להתבטא ולהתנגן בעולם.
ריפוי עמוק מתרחש בנו כאשר אנו מסכימים לפגוש את הטבע. קארל יונג (אחד מתלמידיו של פרויד ומפתח הפסיכואנאליזה היונגיאנית) דיבר על כך שגאיה (אמא אדמה) הינה השתקפות של הטבע הפנימי שלנו. כאשר אנו מסכימים להיות בנוכחות. קשר ודיאלוג עם הטבע החיצוני אנו יכולים להכיר ולהעמיק אל תוך הטבע הפנימי שלנו.
הזכות להתעורר אל הטבע שלנו, לאפשר לעצמנו להכיר,וללכת דרך הפחדים, המחסומים ודפוסי חיינו מאפשרת לנו לפגוש ריפוי טבעי, מזין ואוהב. בגישת האקותרפיה אנו לומדים כיצד להעמיק אל תוך הקשרים שלנו עם הטבע, כיצד העמקה זו יכולה לתמוך בנו בהתפתחות שלנו וכיצד אנו יכולים לתמוך בבני אדם נוספים במסע הריפוי שלהם בדרכם.