מכללת כרכור | שמן ברגמוט Citrus bergamia, BERGAMOT

Citrus bergamia BERGAMOT
שמן ברגמוט משמש בדרך כלל בארומתרפיה כדי להעלות את מצב הרוח ולהפגת מתח, ויש לו מאפיינים דומים לשמן אתרי אשכולית בכך שהוא מחטא, נוגד עוויתות ומשכך כאבים.

ניחוח הברגמוט קוסם לאנשים זה מאות שנים. בגלל המגוון הרחב של תכונות הריפוי וניחוח ההדרים המורכב שלו, זהו אחד השמנים האתרים הפופולאריים ביותר. כמו בצמחים רבים שיש להם שורשים בעבר הרחוק, על מקורותיהם מתווכחים – כולם רוצים לקחת קרדיט. העץ נחשב הצלבה בין לימון מתוק לתפוז מר ומקורו באזורים הטרופיים של אסיה. בתנאים הנכונים, ניתן לגדל אותו באירופה. העץ מעובד בדרום איטליה כבר דורות, ומכאן מגיע רוב השמן האתרי. מאז המאה ה- 17 הוא גדל גם ברחבי הים התיכון.

שמן ברגמוט נמצא בשימוש נרחב בתעשיית התרופות ובתעשיית הבשמים כיוון שהניחוח שלו מרכך את האחרים, והוא מספק ניחוח הדרים מובהק עם מעט חריפות. ברפואה הסינית המסורתית, שמן ברגמוט נתפס כמועיל לטיפול בבעיות עיכול. ובאיורוודה עוזר להפחית מלנכוליה ומעודד את הרוחות. ניחוחו מוכר לחובבי התה שכן הוא מרכיב עיקרי בתה ארל גריי. היוונים בישלו אתו והכינו משקאות חריפים עם הפירות של העץ.

שמן ברגמוט, תכונות:

אנטי ויראלי חזק (טוב להרפס)
אנטיספטי
מוריד חום
ריח נקי, יכול להפיג ריח רע מהגוף ולכן משמש בדאודורנטים טבעיים
רגשית מסייע לאיזון הפרעות אנורקסיה ובולימיה בזכות ריחו
עשוי לסייע בתהליכי גמילה מהתמכרויות (בעיקר למזון ולסיגריות)
מסייע לטיפוסים קיצוניים (דמויי מניה דפרסיה), לתחושות נקמנות וכעס : מאזן יצרים, רגישות יתר, רצוי בהרחה
סדטיבי
שמן ברגמוט מכיל Cicatrisant העוזר לטיפול בצלקות
הריח ממריץ הורמונים המפחיתים את הרגישות העצבית לכאב
שמן ברגמוט מכיל כימיקלים המגרים ייצור מרה ומיצי עיכול אחרים, המסייעים לגוף לספיגת חומרים מזינים

שמן ברגמוט ומצב נפשי:

הארומה של שמן ברגמוט מרגיעה את העצבים ומפחיתה מתח, חרדה ואולי אף משפיעה לטובה על מצבי דיכאון

שמן ברגמוט הנחיות לשימוש בטוח:

פוטוטוקסי – אין להשתמש בשמן ברגמוט לפני יציאה לשמש.
שמני הדרים בכלל וברגמוט בתוכם מגבירים את ספיגת קרני UV לכן יש לנקוט בזהירות רבה כדי להגן על העור ועל השמן מפני חשיפה לשמש.
יש לאחסן שמני הדרים בתנאי תאורה נמוכה בבקבוקים כהים. יש למרוח את השמן רק על אזורים בגוף שלא יחשפו לשמש. לדוגמא, יש למרוח על פלג הגוף התחתון, ואזורים שיכסו בגדים לפני שנכנסים לשמש. הארומה תעלה ותעניק לך את היתרונות של השמן האתרי ועורך יהיה מוגן.

לימודי ארומתרפיה מכללת כרכור, מכשירים את הסטודנטים להיות מטפלים מקצועיים ומוסמכים בארומתרפיה. הלימודים כוללים היכרות עם מגוון רחב של שמנים אתריים – שיטות הפקה, תכונות ושימושים. כמו כן, נחשפים הסטודנטים ליסודות ברוקחות וקוסמטיקה טבעית.