fbpx

8 סיבות לקנות מקומי, דווקא עכשיו

לימודי קיימות מכללת כרכור | 8 סיבות לקנות מקומי, דווקא עכשיו - מאמר מקומי.

מחקרים שנעשו ברחבי העולם מראים שעסקים קטנים, בבעלות מקומית יוצרים קהילות משגשגות יותר, מחוברות יותר ובדרך כלל יציבות וטובות יותר במגוון רחב של מדדים. כאשר אנו קונים מעסקים קטנים בבעלות מקומית, ולא מרשתות גדולות, חלק גדול משמעותית מכספנו חוזר לכלכלה המקומית. לכן, ביצוע רכישות מעסקים בבעלות חברים או שכנים, אינו רק תומך בם ובכלכלה שלהם – אלא בסופו של דבר מחזק את יסודות הקהילה שלנו.

עם הגברת המודעות למשבר האקלים, לנזקים סביבתיים שגורם האדם ולהשפעתו ההרסנית על כל מה שקשור להכחדת מינים, חשוב להבין ולהפנים שלדרך בה אנו קונים ולמה שאנו צורכים השפעות ישירות ועקיפות על העמקת המשבר. ככל שאנו מתרחקים מהמקור הראשוני של מה שאנחנו קונים – וזה לא משנה אם מדובר במזון, הלבשה או ריהוט – אנו משפיעים על הבריאות ועל ה- WELL BEING שלנו ושל משפחתנו.

יתר על כן, קנייה מקומית יוצרת אמון ותרומת לתחושה חיובית, היא פותחת מחשבות ולבבות, והופכת אותנו לעצמאים יותר כקהילה. קהילה מחוברת יותר היא קהילה בטוחה יותר, גמישה יותר וסומכת על עצמה בעתות של חוסר ודאות. משבר הקורונה הביא עמו הרבה רעות חולות, אולם גם השפעות מיטיבות. אחת מהן היא ההבנה שניתן ואף כדאי לקנות מקומי. כשאנו רואים במו עיננו איך לרגלי הצריכה שלנו היכולת לקבוע אם עסק ישרוד או יקרוס, אנו מבינים הלכה למעשה כמה חשוב לקנות מקומי. למי שלא הבין, רכזנו 7 סיבות שחשוב להפנים:

1. צרכנות מקומית = תמיכה

מה יותר מחזק מהידיעה שרכישה שלך שבוצעה בעסק מקומי תאפשר לבעל העסק ומשפחתו – יתכן שילדיו לומדים באותו בית ספר עם ילדך – לחיות חיים מלאים ומספקים?

2. קנייה מקומית והשפעה סביבתית

קנייה מקומית מפחיתה את השימוש בדלק הדרוש כדי לשנע את הסחורות לבתים. מדוע לקנות אוכל או סחורה שנוסעת מאות קילומטרים אם אפשר לקנות תוצרת טרייה ומקומית?
בנוסף, עסקים קטנים בבעלות מקומית, נוטים לרכוש מעסקים מקומיים לכן הם עצמם נדרשים פחות לשינוע בקנה מידה נרחב על בסיס יומיומי. מה גם שהמיקום של עסקים קטנים ומקומיים, בתוך או בסמוך למרכזי מגורים, מאפשר לצרכנים לרכז את הקניות בסביבה הקרובה ולהימנע משימוש בכלי רכב מזהמים כדי לבצע קניות שבועיות.

3. לקנות מקומי זה אופי

עסקים קטנים בבעלות מקומית הם אלה שנותנים לקהילה, לשכונה ולעיר את הצביון הייחודי שלה ומושכים מבקרים מן החוץ. קחו לדוגמה את נחלת בנימין ושוק הכרמל בתל אביב, המדרחוב בזכרון יעקב או ראש פינה שהפכו אטרקציות לתיירים מבפנים ומחוץ.

4. קנייה מקומית - לשמור את הכסף בקהילה

קנייה מקומית מחזקת קהילות. רכישות מקומיות שומרות על העושר בתוך השכונה ובעיר, ומגדילות את השגשוג עבור האנשים סביבנו במקום להגיע לתאגיד רחוק. יתר על כן, עסקים מקומיים נוטים לרכוש ציוד, סחורה או שירותים מעסקים מקומיים. חיזוק של עסקים אלו ישאיר יותר כסף בקהילה ויחזק אותה.

5. עסקים מקומיים תורמים לקהילה

עסקים מקומיים נוטים לתרום ברוחב לב לפעילויות קהילתיות כגון: פעילות של בתי ספר שכונתיים, גינה קהילתית, פעילויות של תנועות הנוער ועוד. לכן חלק מהכסף שאנחנו מוציאים, חוזר בסופו של תהליך לקהילה. עסקים מקומיים הם לרוב התומכים הנלהבים ביותר בפארקים מקומיים, ספריות ומתקני הנוחות הגדולים שהופכים את היישוב לייחודי.

6. צרכנות מקומית: הידעתם?

עסקים קטנים ובינוניים מהווים 99.8% מהמעסיקים במגזר העסקי בישראל, מעסיקים 68.7% מכלל העובדים במגזר העסקי, ואחראים ל-62.3% מהתוצר העסקי (עפ"י דוח של ה- OECD 2016) תמיכה בהם היא תמיכה בכוח המניע את הכלכלה כולה. אגב, הנתונים באחוזים דומים ברוב המדינות המפותחות בעולם.
קנייה מקומית מאפשרת לנו להשקיע ישירות בכלכלה המקומית שלנו. על ידי תשלום לעסק מקומי אנו עוזרים לשמר משרות מקומיות קיימות וליצור משרות חדשות.

7. קנייה בקהילה - גישה אישית

עסק מקומי יעשה מאמץ גדול יותר להתאים את עצמו לצרכי הקונים יותר מכל רשת גדולה.

8. קנייה מקומית ומערכות יחסים

קנייה מקומית מוציאה אותנו מהבתים. אנו מתקשרים, מתחברים ומתחברים עם אחרים שחיים ועובדים סביבנו. בכך אנו מרחיבים את תחום הקהילה שלנו. רכישה קבועה מבעל עסק מקומי, שפוגש את הקונים שלו על בסיס קבוע תורמת ליצירת מערכת יחסים קרובה. סביר להניח שבעל עסק שהסתכלתם לו עמוק בעיניים, ימנע מלספק לכם סחורה ירודה.

הזוכות הגדולות של הכלכלה המתחדשת לא יהיו הערים עם מרכזי הקניות הגדולים ביותר (שנכון לרגע כתיבת שורות אלה עדין סגורים). הזוכות הגדולות יהיו הערים עם תשתיות כלכליות מקומיות משגשגות, עם תושבים שרוצים יותר עצמאות, ערים המעודדות ומעצימות תרבות עסקית מקומית. קהילות של אנשים שרוצים להיות השינוי.

ככל שהחברה שלנו מתפתחת ומתמודדת עם משברים מורכבים בעלי השפעה נרחבת, מחשבותינו ומעשינו חשובים יותר מתמיד.
בין אם אתם צרכנים, יזמים, אמנים, אנשי עסקים או קובעי מדיניות, אתם יכולים לנקוט פעולה עוד היום. בזמן שאתם מתכננים את הרכישה הבאה שלכם, שאלו את עצמכם:
האם ניתן לרכוש את מה שאתם זקוקים לו מעסק בבעלות מקומית במקום באינטרנט או ברשת גדולה. התחילו לגלות מחדש את העיר שלכם כבר היום ועשו שינוי במקום שהוא באמת נחשב.

קנייה מקומית, סיכום:

בעקבות משבר הקורונה הרבה אנשים עברו כברירת מחדל  לקנייה מקומית. בדרך זאת זכו להכיר שכנים ועסקים קטנים כמו בשלנים מקומיים שמציעים אוכל ביתי, הוראה וחוגים מתוך הקהילה או אפילו חקלאים שמביאים סחורה מובחרת לתוך השכונות. התחזקה גם ההבנה שעזרה הדדית למבודדי קורונה היא צו השעה וניתן לזהות עסקים חדשים שהוקמו דווקא בגלל מצוקה כלכלית ואבטלה ומשגשגים.
כל אלה קרו עכשיו, בחצי שנה האחרונה וניתן לזהות שינוי במדדים סביבתיים כי התנהלות זו  מפחיתה נסיעות מקרבת לבבות, מורידה הוצאות ומעלה ערך. 

לימודי קיימות, מכללת כרכור, בתכנית הלימודים נלמד מהו המשבר הסביבתי ונבין שהוא לא משבר של הטבע אלא משבר של החברה ובידנו היכולת לעשות שינוי! הקיימות היא חלק הכרחי בחיי היום יום שלנו ורובנו שכחנו איך ניתן לשלבה בחיים, באופן מעשי, בקלות ובהצלחה.

העולם זקוק לכם כעת יותר מתמיד.

בחירתכם ללמוד להיות מטפלים, מאמנים, מאבחנים ויועצים – דווקא בעת הזו, היא בחירה נכונה, נבונה, מרגשת ומחוברת.

החלה ההרשמה המוקדמת ללימודי אביב 2021

לימודי רפואה משלימה במכללת כרכור -מחליטים, נרשמים וחוסכים! (בתוקף עד סוף  ינואר)

גם בימים בהם ישנו איסור על קבלת קהל במכללה – ניתן להירשם מרחוק בתשלום מקוון

    הנני לאשר קבלת דיוור לפי חוק הבזק

    השארת תגובה

    חייבים להתחבר כדי להגיב.

    גלילה לראש העמוד
    דילוג לתוכן