מכללת כרכור | רפואה משלימה לילדים - אינדקס חמניה: שגית הראל, מאמר אורח

מה זה רפואה משלימה?

רפואה משלימה הינה שם למגוון רחב מאוד של שיטות טיפול אשר מטרתן אחת: לעורר את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.
כשאנו מביאים את ילדינו למטפל או מטפלת אלטרנטיבית, העיסוק אינו רק במיגור התופעה או המצב הקיים בגללו הגענו לטיפול, אלא בהבאת הגוף והנפש למצב מיטבי אשר בו כל מערכות החיים מתגייסות למען החלמה מלאה באופן טבעי ושלם.

בשנים האחרונות, ניתן לראות עלייה בלימודי רפואה משלימה ובנכונות הורים לטפל בילדיהם בטיפולי רפואה אלטרנטיבית עוד לפני פניה לקבלת תשובה מהרפואה השמרנית.

מתגובות מהשטח מראות שיותר ויותר הורים מבינים שטיפול הוליסטי בילד הוא זה המביא את ההטבה הגדולה ביותר בין אם הוא נעשה בלעדית בעזרת רפואה משלימה או בשיתוף עם טיפול קונבנציונלי.
דיקור, הומאופתיה,nlp , רפואה סינית, נטורופתיה, שונישין, שיאצו, רפלקסולוגיה, טיפולים רגשיים שונים, ועוד – הם תחומי רפואה משלימה הנכנסים יותר ויותר למיינסטרים של טיפול אלטרנטיבי בילדים.
מגוון התחומים מתרחב והולך, מה שמאפשר לנו להתאים לכל ילד וילדה את הטיפול המתאים להם.

רפואה משלימה לילדים = רפואה מניעתית

לרוב אנו נוטים להביא את הילדים לטיפול כאשר אנו מבחינים בבעיה כלשהי. אנו רוצים שהילד יחווה הקלה מידית וזה אכן קורה לעתים קרובות.
אבל מה אם נגיע עם הילד לטיפול עוד לפני שיש מצב הדורש טיפול?
מה עם נבחר לחזק אותו עוד לפני שמתעורר מצב המחייב התערבות?

רפואה משלימה, שלא כמו רפואה קונבנציונלית היא בעיקרה רפואה מונעת. מטרתה אינה רק החלשת המחלה או התופעה אלא חיזוק מערכת החיסון והגוף ולאפשר לו התמודדות טובה יותר עם אתגרים בריאותיים, כאלה הקיימים כבר או עונתיים, כדוגמת שפעת ומניעת חזרתם בעתיד.
במקרה של טיפולים אלה, יש לקחת בחשבון כי מדובר בטיפול לטווח ארוך.

רפואה אלטרנטיבית, ממה נובע חוסר האיזון?

איזון נוצר כאשר היין והיאנג מאוזנים. אצל ילדים, מתוקף זה שהם גדלים ומתפתחים, היין והיאנג אינם מאוזנים – דבר הגורם לחולי רב יותר מאשר אצל מבוגרים ולכן הם זקוקים לחיזוק הגוף באופן תכוף יותר ובעיקר בזמן חילופי העונות. מטרות הטיפול האלטרנטיבי הן לייצר איזון טוב יותר, עד כמה שניתן ולעורר את כוחות הריפוי בגוף הילד.

דוגמה נפלאה לטיפול מונע היא טיפול רפלקסולוגיה הניתן בחצי השנה הראשונה של החיים, בשלב זה של חיי התינוק מדובר בטיפול התומך בבניית מערכות חשובות כמו הנשימה והחיסון, טיפול אשר יכול להביא את התינוק לבנות מערכת חזקה עם כוחות פנימיים ולהביא אותו להתמודדות קלה יותר עם מחלות אלו ואחרות.

ילדים הם מטופלים נפלאים.
מערכות גופם עדיין נקיות ממזיקים שונים, נפשם עדיין מתפתחת, הם מגיבים מהר לטיפול, כל טיפול.
דיקור של ילדים למשל, הוא טיפול פשוט וקצר, המחט מוחדרת לשנייה עד דקות מועטות תלוי בגיל הילד. קיים גם טיפול שהוא דיקור ללא דיקור- שונישין – המנצל את הרגישות הגבוהה של הילדים ויוצר תגובה דומה לדיקור במחטים ללא הסטרס הנלווה לעתים לטיפול בדיקור מסורתי.

רפואה משלימה לילדים, הגישה ההוליסטית

כמי שלקחה על עצמה לקדם ולהנגיש להורים טיפולי רפואה משלימה לילדים, אני רואה רפואה משלימה כרפואה הוליסטית ולכן בחרתי לכלול גם את הטיפול הרגשי לילד ולמשפחה כחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהתכנים באתר. כאשר ילדכם חווה קושי רגשי כלשהו במסגרת כלשהי – אם זה בבית או במסגרת החברתית בה הוא נמצא – חשוב לטפל בו על מנת שהמצב הרגשי לא יהפוך לבעיה פיזית.

הרגש משפיע על הגוף, וכמו ילד הרוצה משהו בחנות, תופעה רגשית תתחיל לומר לנו בשקט מה היא רוצה ותסיים, במידה ולא נתייחס אליה, בהתקף זעם על רצפת החנות. כאשר זה קורה, נראה ילד שחולה הרבה, לאו דווקא עם קשר לעונות השנה, ילד אשר משנה את מזגו לפתע, ולמשל מילד רגוע הופך לתזזיתי.
דוגמה טובה לזה היא ילד אשר סובל מכאבי בטן לא מוסברים, כאלה שבדקנו מכיוונים שונים ולא נמצאה סיבה רפואית להם. רופאים מסורתיים קוראים לכאבים האלו ״כאבי בטן פונקציונלים״. מבחינתם לא מדובר במצב רפואי הדורש התערבות והם באים לשרת את הילד כאשר אינו רוצה לבצע מטלה זו או אחרת, או במילה אחרת: מניפולציה.
הרפואה המשלימה לא מקבלת הגדרה זו. מטפל המתמחה באחד מתחומי רפואה משלימה לילדים, יבדוק מה קורה בסביבתו הקרובה והחברתית של הילד, האם נוח לו בחברת השווים, האם המצב המשפחתי טוב, האם הוא פעיל וכדומה ויחפש כיצד ניתן לעזור לו בעזרת כלים רגשיים כמו שיחות, משחק, תרפיה באומנות עם כלים מתחום הטיפול הפיזי, כמו פרחי באך, המשפיעים על הרגש ומאפשרים מצע טוב יותר לשינוי הנדרש.
כאשר הילד שרוי בהרמוניה רגשית וגופנית, נחווה ילד רגוע יותר וכפועל יוצא גם משפחה שלווה יותר.
פעמים רבות נדרש טיפול משפחתי וכאן נכנסות לתמונה מדריכות ההורים אשר באמתחתן כלים רבים ליצירת איזון במשפחה. 

שגית הראל
אינדקס חמניה – רפואה משלימה לילדים