מאת:

דינה בר אושר מוסקו,
פרסונולוגית מוסמכת, מומחית בתחום האבחון והאימון. בעלת ניסיון של שני עשורים באבחון, אימון וייעוץ קריירה לחברות וארגונים. מאמנת מוסמכת מטעם משרד הביטחון. מנחת קורס פרסונולוגיה – אבחון לפי תווי הפנים, וקורס פרחי באך/

אנחנו נולדים לתא משפחתי, כמובן שיש מטען גנטי-פיזיולוגי משותף ברמה זו או אחרת, כיום גם הוכח ונחקר שיש גם מטעו גנטי-רגשי.
ההורים שלנו שונים זה מזה, ומהווים עבור כל אחד מאתנו MODELLING מהרגע הראשון בו יוצאים לאוויר העולם, ואעז ואומר עוד משלבי ההיריון ברחם האם.
עיצוב האני במישור הרגשי והמחשבתי נבנה ע"י התיקוף שאנו מקבלים מההורים שלנו: הכרה ברגשות, מחשבות, רצונות, חלומות שלנו בכל רגע נתון למעשה מאפשרת את התחושה שלנו כי אנו קיימים וראויים.
ההתבוננות על תגובות ההורים, המעשים שלהם, המילים, האנרגיה הם אלו שלמעשה יעצנו לנו את דרך החשיבה והפעולה שלנו בעולם בכל שהמישורים: תפיסה עצמית, תפיסה תעסוקתית, ניהול מערכות יחסים, גישה למשימות והתמודדות עם אתגרים וסרסורים.
ואת כל זה רואים בתווי הפנים! וכן, ברור שהם משתנים על פני זמן – כי כל הפרמטרים לעיל משתנים על פני הזמן.

פרסונולוגיה – כיצד אחים מתפתחים להיות טיפוסים שונים, ובפועל נראים שונה?

יש לנושא הזה כמה פרמטרים שמשפיעים:

1. כל אדם מגיע עם מבנה אישיות, מנטלית וקוגניטיבית, משל עצמו. ואם נתבונן במישור הרוחני – הרי לכל אחד מסע ויעוד אחר בהגעתו לכאן.

2. ההורים שלנו משתנים במהלך השנים – גם הם עוברים מסע, הניסיון שלהם נצבר ובהתאמה היכולת ואופן ההתמודדות שלהם עם הילד. בנוסף, כל ילד חווה אותם באופן אחר, שהרי יש לו מבנה אישיות מולד שונה.
3. המפגשים עם אירועי החיים: שמחות, אתגרים, סטרסורים ועוד, יוצרים אצל כל אחד מאתנו חוויה אחרת, מה שגורם להשפעה שונה על הממד הרגשי-חוויתי.
4. השפעות הסביבה ומעגלים מרוחקים: מאפייני תרבות, דת, משפחה מורחבת, מוסדות גן ובי"ס גם להם יש השפעה – שכן הם גם מקורות לספיגה של חוויות ורשמים.

פרסונולוגיה וגנטיקה

ראינו בסעיף הקודם, כי גנטיקה היא לא הגורם המכריע שמשפיע על עיצוב האישיות מבחינה קוגניטיבית ורגשית, מה שאומר, שיכול להיות אח אחד עם בכרת ואחר בלי, אח אחד עם קרחת והשני עם רעמה ועוד כהנה.
מבנה ותווי הפנים (כולל הקמטים) משקפים את דפוסי החשיבה, ההתנהלות, הכישורים, היכולות, מצבנו המנטלי והרגשי כאחד. אם כך, כל אותם פרמטרים שמניתי לעיל משפיעים ישירות על תווי פנינו, שכמובן באופן מתבקש, משתנים על פני זמן.
היות וכל סעיף מראה לנו שיש שוני בי אדם לאדם, גם באותו תא משפחתי, הרי שזה כבר לא מפתיע שאחים הגדלים באותו בית נראים ומתנהלים אחרת. בהרבה מקרים כמובן שיהיו קווי דמיון בכל מיני מישורים (רגשי, תפיסתי, רוחני) והם יראו גם דומה בתווי הפנים.
למשל: ילד הגדל בבית בו שני ההורים עובדים במקום עבדוה קבוע, ובמהלך השנים שמע לא פעם את המשפט "עד שאין לך משהו אחר, אתה לא עוזב". "מקום עבודה קבוע זה נכס" ועוד כהנה, עד כדי מפ שטי "הפחדה/חרדה" בגין מקורות פרנסה, יכול להפנים מסר זה ולגדול להיות בוגר שלא אוהב שינויים, שנצמד לשגרה, לביטחון ולודאות. כיצד זה יראה בתווי פניו? גבה שהיא יחסית קרובה לעין, סביר להניח לא מאוד נוכחת, מבנה לחיים יחסית לא מוצק ושטוח, יתכן גם מבט שישדר חשש או חוסר ברק.
כאשר אני מתבוננת בתווי פנים , אני יכולה להרגיש ממש את הבפנים.
מי שמסיים את הקורס כבר יודע: לא הכל גנטיקה! אבל בהחלט הכל מתחיל ונגמר ברגשות, יחסם ומה שביניהם.

לימודי פרסונולוגיה מאפשרים למקסם את יכולת התקשורת שלנו מול בני האדם בכל מעגלי החיים שלנו.
מוזמנים להצטרף אלינו, לימודי פרסונולגיה במכללת כרכור, לימודים תיאורטיים לצד התנסות מעשית
נשמע לכם מעניין? הזמן להתקשר ל 072-3924690 ולעשות צעד גדול לקראת מקצוע מתגמל ומעשיר.