מאת:
סמדר גולן,
מנחה קבוצות, מאמנת ומרצה.
מתמקדת בבנייה והובלה של תהליכים מקדמים ומצמיחים.

הלכתי בשביל של המבנה הישן בבית החולים אסף הרופא, מרוב התרגשות הגעתי שעה לפני תחילת המפגש הראשון של הקבוצה, שמחתי כל כך על ההזדמנות להוביל בפעם הראשונה חולי יתר לחץ דם במסע לשיפור איכות חייהם ואף להבראה.

קורס הנחיית קבוצות: תקווה

יחד עם ההתרגשות הגדולה, הייתה גם תחושת אחריות גדולה וחששות נוספים – מה יחשבו עליי? איך אני אשתלב בצוות המנחים? איזו משמעות תהיה לתהליך במסע שלהם? הם יחבבו אותי? איך אצליח לבוא לידי ביטוי?
סידרנו את החדר, עשינו שיחה אחרונה לפני שמתחילים, דיברנו על ההתרגשות והחששות ואז הם התחילו להגיע – קיבלנו את פניהם המתרגשות והחוששות, עזרנו להם להרגיש נינוחים והתחלנו את השיח.
4 חודשים משותפים בילינו יחד עם כל קבוצה, הם שיתפו אותנו ואחד את השני באתגרים שלהם, חלקו מתכונים ואירגנו ארוחות שתמכו בתהליך בכל מפגש, עודדו אחד את השני בהליכה המשותפת שעשינו, בכו יחד על העומסים הרגשיים, ניחמו, הבינו וכולם בלי יוצא מן הכלל – השיגו שיפור משמעותי מאוד במצבם.
כוחה של קבוצה הוא במהות הבסיסית שלנו, אנחנו בעל חיים חברתי השואף לתחושת שייכות, להיות חלק מקהילה, מקבוצה.
ארווין יאלום דיבר על כך שהקבוצה נותנת לנו תקווה – כשאנחנו רואים אנשים כמונו שנמצאים בשלבים שונים במסע דומה למסע האישי שלנו.
היא מקלה על תחושת הבדידות ויוצרת נורמליזציה בזכות השהות עם אנשים שהחוויות שלהם מקבילות לשלנו.
היא תורמת משמעותית לשיתוף ידע – בזכות מה שאנשים גילו ועברו בעצמם.
בקבוצה המהווה מרחב אמון ומקום בטוח ניתן לתרגל מיומנויות חדשות בסביבה מאפשרת.
ניתן לחלוק בה קשיים ולקבל הקלה על הכאב.
הקבוצה היא מקום ללמידה בין אישית.
ולבסוף היא מאפשרת לנו לגלות את העוצמות שלנו ולצמוח.
הפרט צומח ובולט בקבוצה כשמתאפשרת הקשבה, כשיש מרחב בטוח ומוגן.

קורס הנחיית קבוצות: תפקיד המנחה

התפקיד של המנחה כחלק מהקבוצה הוא ליצור את הסביבה הזו, להקשיב לצרכים, להבין אותם, לתת מענה להפגת החששות, לשאול שאלות, ליצור חיבורים בין האנשים, להבחין באלו שמתקשים ולמצוא דרכים יצירתיות לחבר אותם, לצייר גבולות, לבנות מטרה משותפת ולהוביל את הקבוצה מתוך שותפות, הדדיות ומשמעות אל המטרות האישיות והמשותפות.
כשמתקיימים התנאים האלו והפרט מוצא את מקומו בקבוצה, הוא מוצא את הערך שלו ומרגיש שייך.
הכוח של הקבוצה נובע מהפרטים שבה ומזין אותם חזרה, המיומנות של המנחה לדעת לראות את האנשים כיחידים וכקבוצה ולמנף את זה.

קורס הנחיית קבוצות, מכללת כרכור: ה-מקצוע של העולם החודש, כי הוא נותן מענה מלא ללמידה אפקטיבית, חווייתית שעוסקת בהקניית מיומנויות.
במהלך הקורס מושם דגש רב על ההתנסות המעשית ולמעשה בוגרי הקורס יסיימו אותו עם סדנה מוכנה שבנה והתנסה בהעברתה במהלך הקורס תוך דיוקה ושיפורה באמצעות פידבקים של הקבוצה והמנחה.