תיק לחדר לידה

מאת:
תהילה מלכה,
מנחת קורס דולות (תומכות לידה) בגישה דינמית

הרשימות האינסופיות שיכולות למלא בשקט טרולי קטן לא פחות מזה שאת לוקחת לסוף שבוע חברות בחו"ל, נמצאות פרושות להן לרווחה ברחבי הרשת. נדמה שבשנים האחרונות הן רק הולכות וגדלות, ואולי דווקא הקרם המיוחד לפטמות של החברה ההיא…זה בדיוק הדבר שיציל אותי… זה לא שלא צריך קרם לפטמות, אבל אני אומרת אין מה לתקן את מה שאינו מקולקל ואם לאחר הלידה הפטמות יסדקו ותזדקקי לאחד כזה, בטוחה שניתן יהיה לרכוש קומה מתחתיך.

מבחינתי, הרשימה הזו אמורה להיות מצומצמת ביותר. מי מכן שמלווה ע"י דולה, לרוב הדולה מביאה איתה כחלק מתיק העבודה שלה, שמנים אתריים ללידה. שמן שקדים נמצא היום בכל בתי היולדות לשרות היולדת. הרשימה שעליה אתן דגש היום, היא רשימה סודית וייחודית. רשימה שתשרת אותך לאורך כל תהליך הלידה והיא כוללת בתוכה דף מהמם שרשומים עליו כל המשאבים שלך.
מה זה אומר? 

קורס דולות: כוחות

דמייני שאני שואלת אותך עכשיו מה נותן לך כח בחיים?
מה מעורר אותך?
מה גורם לתחושת בטחון?
זה יכול להיות בן הזוג, דמות אחרת משמעותית בחיים, במקצוע שלך, הכישורים שלך ועוד.

לדוגמא: לאחרונה פגשתי יולדת מהממת שלא כל כך הבינה את השאלה: מה המשאבים שלך?
היא אחת הנשים הכי מסודרות שאני מכירה. תיק מעקב הריון, הבית, הכל מתוקתק ומאורגן. היא יודעת מה מתאים לה, מה נכון עבורה וזה נפלא. כי בלידה היא תוכל לארגן לה מרחב שיהיה לה נעים. תוכל להביע ולהגיד מה בדיוק מתאים לה. 

קורס דולות: עוגנים

דבר מהותי נוסף שיכנס לתיק: אני קוראת לזה או מזוזות קטנות או עוגנים. והכוונה היא לפריטים קטנים שיזכירו לך ברגעי ייאוש ומשבר את החיבור שלך לכוח שהוא תמיד קיים עבורך, זה יכול להיות קלף, שורה משיר, פרח, תמונה או אפילו הודעה קולית קצרה מחברה שאת אוהבת, ברכה מרב, ריבת אתרוגים מבורכת וכל דבר שבעצם מעורר בך השראה ונותן לך כוח. 

קורס דולות: תזכורת

דבר נוסף – בגד של התינוק, כן כן… זה שהכנת ליציאה …שימי משהו קטן בתיק. זה יכול להיות גם שמיכה קטנה – אין כמו ריח של כביסת תינוקות והתבוננות עם עיניים מצועפות ולחות מדמעות על המכנסיים הקטנטנים בכדי להרים את רמות האוקסיטוצין בגוף ולקדם את הלידה. ולהזכיר לך לשם מה התכנסנו כאן. 

קורס דולות: תזכורת

עוד פריט שבעיניי הוא ייחודי, מכתב לתינוק שאותו אני מבקשת להכין מראש. המכתב הזה זה סוג של ברוך הבא! הנשמה הזו שמגיע בדרכה הייחודית ולעיתים בדרך מורכבת…

מהותי שתחושת ההתרגשות מקיומו של העולל החדש תהיה נוכחת בחדר. המון פעמים אני עדה לכך שהפחד משתלט, שהעוצמה של הלידה משכיחה את זה שתינוק נמצא בדרכו לכאן, שישנה נשמה חדשה שתכף כאן. מרגע היוולדו הוא רצוי הוא אהוב ומחובק. במכתב הזה כדאי לספר לו למי הוא מגיע, מי ההורים האחים הסבים וסבתות, מה אוכלים אצלכם , מה התחביבים המשפחתיים ועוד.

קורס דולות: עכשיו את

עוד משהו שמיועד לאחרי הלידה וכדאי להיערך לפני ואני מלווה את הרעיון הזה מספר נפלא שנקרא SEVEN SISTERS FOR SEVEN DAYS – POSTPARTUM PLANING/ MICHELLE PETRSON שבגדול ,בעיניי זו אחת מהיצירות המשמעותיות שנכתבו בהקשר לתמיכה בנשים לאחר לידה. ומה שהיא מציעה זה לתכנן את האחרי בדרך מאוד יעילה ובמטרה להקל על ההתאוששות ועל תחילתה של האמהות וההורות עד כמה שניתן.

קודם כל חשוב שתביני מה הצרכים שלך, למשל קניות בסופר, עזרה בהוצאת ילד נוסף מהגן, קיפול כביסות והכנת אוכל. לאחר שרשמת מה הצרכים שלך, את מוצאת 7 נשים אחת לכל יום בשבוע שיכולה להיות זמינה ופנויה עבורך. לתת מענה בדיוק מה שאת צריכה. זה לא להתארח אצלך ליממה שלמה, זה להיות זמינה עבורך. המון אנשים רוצים לעזור ולא יודעים איך… וככה אנחנו מוצאות עצמנו לאחר לידה יושבות בסלון ומארחות חברות בלי יכולת אמתית ליהנות מזה.
נשים רבות מוצאות שהחברות מתחזקת ומועילה הרבה יותר כשאת יודעת מה ואיך נכון לך להיעזר. וסך הכל מדובר על יום בשבוע, ממש לא נורא. ובנימה זו מאחלת לכולנו תיק לידה מועיל וקל ללידה טובה בריאה ומעצימה.

קורס דולות ומדריכות הכנה ללידה בגישה דינמית, מכללת כרכור. תכנית לימודים המשלבת ידע ותכנים מעולם המיילדות בשילוב כלים מגוונים מעולם הרפואה המשלימה. במהלך הקורס יזכו הסטודנטיות למסע אישי ועמוק אל תוך הזיכרון הנשי הקולקטיבי ולחיבור הקדום הרב דורי לנשיותן.