fbpx

חורף טבעי ובריא

חורף טבעי ובריא, גרם של מניעה שווה יותר מטון של תרופות

מאת:
שרון צור – נטורופת RNa, ND מרצה בתזונה ולפטריות מרפא, מרצה במסלול לימודי נטורופתיה, מכללת כרכור.

חיזוק מערכת החיסון

מערכת החיסון מאתגרת את עולם הרפואה מזה שנים רבות. רובינו נזכרים לנסות ל"חזק" את פעילותה לקראת החורף כדי למנוע או לקצר את משך תחלואי החורף. מערכת חיסון יעילה חשובה לאורך כל עונות השנה. מערכת החיסון מתפתחת מרגע הלידה, לומדת ומגיבה לאורך כל משך חיינו.
בעולם סביבנו חיים יצורים קטנים בשם מיקרואורגניזמים (חיידקים, וירוסים, פטריות) המחפשים למצוא לעצמם גוף מאחסן בו יוכלו להתמקם ולהתרבות. גופנו מהווה עבורם מקום אידיאלי מאחר והוא חמים, לח, מלא ברכיבי הזנה זמינים למערכת הרביה שלהם. התמקמותם העיקרית היא באזור האף, הפה מערכת הנשימה בכלל ובמערכת העיכול. חלק מהחיידקים חיים איתנו בהרמוניה (פרוביוטיקה) וחלקם אינם ידידותיים ויוצרים תגובה חיסונית – מחלה.

הודות למערכת חיסון חזקה ויעילה אנו מסוגלים להדוף ולטפל ב"סכנות" הסובבות אותנו. כשגורם (חיידק/וירוס) נכנס לגוף ומצליח לעבור את מנגנוני ההגנה הוא מתמקם ברקמה. הרקמה מפרישה חומרים המושכים אליה את תאי מערכת החיסון ונוצרת תגובה חיסונית המתבטאת בנפיחות, אודם, כאב, הפרשות (נזלת, ריר, מוגלה).
"גרם של מניעה שווה יותר מטון של תרופות" לכן שמירה על מערכת חיסון יעילה היא מפתח לעבור את החורף בפחות חולי או לקצר את משך המחלה ולהפחית את עוצמת התסמינים.

תזונה מומלצת לחיזוק מערכת החיסון

עלינו להקפיד בכלל ובייחוד בחורף לספק לגופינו את כל אבות המזון החיוניים – חלבונים, פחמימות מלאות ושומנים טובים.
צריכה מספקת של פירות וירקות עשירים ברכיבים המסייעים ותומכים בתפקוד מערכת החיסון כגון: ויטמינים (A, E, C) ומינרלים (אבץ, סלניום, מגנזיום וברזל) ופיטוכימיקלים (בטא קארוטן, כלורופיל ונוגדי חימצון). צריכה יומית של 5 מנות פרי וירק רצוי טריים היא בסיס למערכת חיסון בריאה.
קיימים מוצרי מדף רבים בבתי הטבע המותאמים למגוון רחב של אוכלוסיות כתמיכה במערכת החיסון בחורף למניעה ולטיפול. יש לבחור מוצר המתאים לגיל, ההרכב של מוצרים לתינוקות וילדים שונה ממוצרים לאוכלוסיה הבוגרת. קיימים רכיבים השכיחים ברוב המוצרים:
ויטמין C: ויטמין חשוב למגוון תפקודים של מערכת החיסון, אספקה יומית שלו תאפשר תגובה יעילה יותר של תאי מערכת החיסון לוירוסים וחיידקים.- פרופוליס: מוצר המופק מכוורות המורכב משרפים, שמנים אתרים ורכיבים שונים מפרחים. נמצא שימוש מזה אלפי שנים להתמודדות עם דלקות גרון, התקררויות ולחיזוק.

פרח הסמבוק: צמח אירופאי שהשימוש הוא במיצוי או חליטה של פירות הסמבוק, בעל פעילות אנטיויראלית ויעיל במניעה וטיפול בשפעות, התקררות ונזלת.

אכינציאה: פרח האוצר בחובו מגוון רכיבים התומכים במערכת החיסון ותורם לתגובה מהירה נגד גורמי חולי.

פטריות מרפא: פטריות נמצאות בשימוש נרחב ברחבי העולם כאמצעי יעיל להגברת פעילות מערכת החיסון כנגד מגוון רחב של וירוסים וחיידקים, הן בטוחות לשימוש ומקצרות את משך המחלה.
שימוש בתוספים יכול לסייע במניעה של מגוון מחלות חורף וכחלק מהטיפול. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע על מנת להתאים את המוצר לפי גיל ומצב בריאותי.

אסיים בברכת חורף בריא.

לימודי נטורופתיה במכללת כרכור, לימודים תיאורטיים לצד התנסות מעשית
זה הזמן להתקשר ל 072-3924690 ולעשות צעד גדול לקראת מקצוע מתגמל ומעשיר.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן