מכללת כרכור | מה ההבדל בין טיפול נטורופתי לטיפול קונבנציונלי?

מאת:
יעל בומרינד,
מטפלת בנטורופתיה, צמחי מרפא, NLP, פרחי באך ושמנים אתריים

נולדתי עם מחלת כלי דם נדירה, שנתנה את סימניה החיצוניים כבר בגיל שנה. המחלה מתבטאת בגופי בידי הימנית ובכלי הדם העורקיים בגופי. בגיל ארבע כבר "גיליתי" את שולחן הניתוחים. מאז ועד היום כל הטיפולים, שידעה הרפואה הקונבנציונלית להציע לי היו בעיקר ניתוחים אורתופדיים, ששיפרו את מראה היד וטיפולים מניעתיים (כדי למנוע הפתעות בלתי מתוכננות בדמות הרחבת כלי דם מסוכנת). לפני 13 שנה אמר לי הרופא המטפל, שלדעתו בעוד 10 שנים ודאי אאלץ לכרות את ידי הימנית. לא יכולתי להשלים עם הכרעתו של הרופא שלי. זו הייתה הנקודה, שבה החלטתי לחפש ולמצוא דרכי ריפוי חלופיות, שבעזרתן אוכל לשפר את מצב כלי הדם בגופי, לדחות או אף לבטל את רוע הגזירה ומעל לכל להבריא את עצמי. בשלב ההוא גיליתי את עולם הריפוי הטבעי ובראשו את הנטורופתיה. התגייסתי כולי ללמידת הריפוי הטבעי כדי להביא לחיזוק גופי ולחיזוק של כלי הדם העורקיים שלי.

נטורופתיה מסתכלת על האדם כיותר מסך תסמיניו. ההתייחסות לאדם היא ע"י שילוב של הבנת הגוף והנפש שלו תוך התייחסות מקיפה, שלוקחת בחשבון את מאפייניו הגנטיים (עימם נולד), ההרגלים שלו ומאפייני חייו הסביבתיים (השתייכותו הפיזית). כל אלו מאפשרים להבין את שורש הבעיה, שהביאה למצב הפיזיולוגי הקיים. נטורופתיה = נטורו-טבעי, פתיה- רפואה. הפירוש המילולי הינו ריפוי טבעי, תחום ברפואה המשלימה המבוסס על מחקרים ועובדות קליניות EBM = כרפואה מבוססת ראיות. גיליתי שעל פי נטורופתיה קיימת התייחסות ל"משולש החיים" בניתוח המצב הבריאותי של כל אדם (ע"פ הנטורופתיה תפקוד טוב של משולש החיים בחיים מביא לכוח חיים גבוה (=Vital force גבוה), שמעלה את יכולת ההתמודדות של האדם עם הקשיים השונים, שיפגוש בחייו).

להלן ניתוח מרכיבי משולש החיים מהיבט הריפוי שלי:
ניקוז
הזנה
תנועה

נטורופתיה וניקוז

ניקוז פיזי:
הכוונה לניקוי פסולת מתאי הגוף. פגיעה בניקוז התקין של הגוף יגרום לעליה ברמת הרעלים בגוף, שתפגע בתפקוד התקין של הגוף.
מההיבט שלי: הצטרפתי לתהליך של ניקוי רעלים והעשרתי את התזונה שלי במזונות, שמנקים את הגוף והכבד. במקביל לשינוי התזונה צרכתי גם צמחי מרפא, שעושים את אותה העבודה ביסודיות ועוצמה רבה יותר.
ניקוז רגשי:
זיהוי וניקוי הכעסים וההרגלים הנוקשים, שאינם משרתים אותנו ופוגעים בנו רגשית והרי הגוף והנפש משפיעים זה על זה.
מההיבט שלי: זיהיתי את כל הרגשות והאמונות שלא שירתו אותי יותר ובמקביל חיזקתי את האמונה שלי ביכולת הריפוי שלי את גופי. הצטרפתי לקורסי גוף-נפש כמו פרחי באך וnlp. עברתי תהליכים עוצמתיים שפתחו לי צוהר להבנה שלי את עצמי ומכאן הדרך לשינוי הייתה קלה יותר.

נטורופתיה והזנה

פיזית:
הזנת הגוף במבחר מזונות העשירים בחומרים שבונים את הגוף ומעניקים לו ויטמינים ומינרלים, חלבונים, שומנים חיוניים ובריאים ופחמימות מלאות ובריאות יותר . תוספי תזונה גם נחשבים חלק מההזנה.
מההיבט שלי: הבנתי אילו מזונות עליי להוסיף כדי לתמוך את הגוף שלי ובעיקר את כלי הדם, כדי שיתחזקו ויתגמשו וכך אוכל למנוע את ההתרחבות שלהם (במקרה שלי עצם ההתרחבות העידה על חולשתם).
רגשית:
הזנת הנפש באהבה ובתכנים חיוביים מלאי משמעות, המעודדים ראייה חיובית. מההיבט שלי: ההצטרפות שלי ללימודי הנטורופתיה העניקה לחיי משמעות ותקווה חדשים ובמקביל אף הצטרפתי לקבוצת נשים מקבלת ומפרגנת, שמאפשרת העלאת בעיות רגשיות, הוספתי טיפול רגשי באמצעות פרחי באך וכמובן הצטרפתי ללימודים דו שנתיים של nlp, שאיפשרו לי לנסח מחדש את הרצונות והחלומות שלי ולתקן אמונות, שמעכבות ומונעות ממני להתפתח ולהבריא את עצמי..

נטורופתיה ותנועה

פיזית:
הכוונה לעידוד ועצבוב תאי הגוף לצורך הזרמת דם.
מההיבט שלי: שילבתי יותר תנועה בחיי היומיום, למרות העומס וחוסר החשק (שעלה לא פעם).
רגשית: חשיבה רבה יותר על תהליכים שאנו עוברים והבעת רגשות. מההיבט שלי: הבעתי בפני אנשים את כל מה שהכעיס אותי והפריע לי, כדי לא להשאיר אנרגיה של כעס בתוכי.

המטפל הנטורופתי מתמקד בהבנת הסיבה ליציאה מהאיזון בחיי המטופל (ובעצם איזה קודקוד במשולש צריך תמיכה וחיזוק) ומכוון את הטיפול כדי להחזיר לו את האיזון בחייו. הבנתי שתסמינים דומים יכולים להיגרם מסיבות שונות (כדי להבהיר את הכוונה אתן דוגמא: שלושה נערים בגיל ההתבגרות מגיעים לטיפול בשל אקנה מפושטת בפניהם. האחד סובל מאקנה בשל זרימת דם לקויה לאזור הפנים אשר לא מאפשרת הזנת עור הפנים ופינוי של רעלים. לנער זה נשפר את זרימת הדם לאזור הפנים כדי להחזיר את האיזון שהופר והביא לפגיעה בפינוי הרעלים מחד ובהזנה מאידך. נער שני סובל מאקנה בשל חוסר איזון הורמונלי. החזרת המערכת ההורמונלית לאיזון תאפשר שיפור מהיר של מצב האקנה והנער השלישי סובל מאקנה בשל מצב נפשי סוער אשר איזונו יקל ואף ירפא את מצב האקנה).
מאוד התרשמתי מהעובדה, שלנטורופת ישנם מגוון כלים טיפוליים מעשיים (כגון צמחי מרפא, תוספי תזונה, שמנים אתריים (ארומתרפיה), מקצועות מגע (כגון עיסוי, רפלקסולוגיה, שיאצו וכד') ופרחי באך (שימוש בתמציות אנרגטיות של צמחים שמתאימים למצבים רגשיים שונים)), שכל כולם מכוונים כדי לשקם את משולש החיים של המטופל. השיקום מתבצע בראש ובראשונה באמצעות חיזוק כוחות הריפוי הטבעיים שלו, שכולל שינוי אורח החיים התזונתי הקיים לבריא יותר (ושכולל גם תוספי תזונה, כדי לפצות על החסרים התזונתיים, שהצטברו בשל אכילה שאינה מספקת את כל צרכיו הפיזיולוגיים), פעילות גופנית ועבודה על הקשר שבין הגוף והנפש כדי לנקז החוצה את הגורמים המנטליים, שעוצרים ממנו להתקדם. כפי שציינתי בידיו של הנטורופת כלים מעשיים, שמאפשרים לו להוציא לפועל את התכנית להבראת המטופל. מטפלים שונים בוחרים להתמקצע בתחומי גוף נפש שונים כדי לעזור למטופל להתגבר על הגורמים, שמעכבים אותו מלהתפתח, משמרים את המחלה והופכים אותה לכרונית.
חשוב לי להבהיר, שלרפואה הקונבנציונלית יש מקום של כבוד בעיניי: בזמן שהטיפול הטבעי דורש פעמים רבות זמן וסבלנות לשם תהליך האיזון המשמעותי, הרפואה הקונבנציונלית יודעת לפתור מצבי חולי קשים כגון מגיפות קשות ומחלות קשות בזמן קצר יותר (ולפעמים הזמן הוא גורם חשוב מאוד). הטיפול הקונבנציונאלי, כפי שציינתי, מכוון להיות קצר מועד במרבית הפעמים, וזאת מאחר שכל כולו מכוון כדי להיפטר מהתסמינים (ובכך חסרונו, כי טיפול בתסמינים בלבד ללא טיפול מעמיק בגורמי הופעתם מביא לכך שהם נוטים פעמים רבות לחזור להופיע שוב ושוב).

נטורופתיה, נקודת ההתחלה

וממש לפני סיום אני רוצה להציע לכם, הקוראים, נקודת התחלה טובה לשינוי עבורכם:
התייחסו למשולש החיים שלכם והוסיפו שינוי אחד שישפר את כל אחד ממרכיבי משולש החיים שלכם:
ניקוז –
הוסיפו סוג של עלים ירוקים שאתם אוהבים לתזונה שלכם:
חסה, רוקט, תרד, גרגר נחלים, באק-צ'וי, מנגולד, כרוב ירוק. העלים
הירוקים מנקים את הכבד ומאפשרים ניקוז רעלים מהגוף החוצה. 

הזנה –
עשו שינוי בריא אחד כדי להגביר את ההזנה הבריאה לגופכם
למשל: צריכת סיבים תזונתיים רבה יותר, שמשפרים את תהליכי
העיכול, מונעים עצירות ומגדילים את אוכלוסיית החיידקים הידידותיים
בגוף. סיבים תזונתיים תוכלו למצוא בירקות, פירות ודגנים מלאים
(אורז מלא, קמחים מלאים עם עדיפות לכוסמין מלא או שיפון מלא). 

תנועה –
בחרו פעילות גופנית כלשהי שאתם אוהבים והתחילו ב10 דקות
יומיות והעלו מידי יום את משך הזמן בחמש דקות נוספות עד שתגיעו
ל45 דקות מלאות. הפעילות הגופנית איננה חייבת להיות מאומצת,
אלא מותאמת ליכולת שלכם ומהנה.

אימוץ של שינוי אחד לכל קודקוד ישפרו באופן כמעט מיידי את ההרגשה והכוחות שלכם.

אחתום את דבריי בעדכון לגבי מצבי הבריאותי: עברו כ- 13 שנים מאז אותה שיחת טלפון עם הרופא שלי ואני עדיין נושאת באהבה את ידי הימנית ומרגישה שכל השינויים הפיזיים והמנטליים-רגשיים, שעשיתי מדויקים לי מבחינת המסע שלי בחיי. אני מזמינה גם אתכם להרגיש טוב יותר עם גופכם ועם תחושותיכם. אשמח שתפנו אליי ונצא יחד לתהליך משנה חיים להבראת הגוף והנפש שלכם.

לימודי נטורופתיה, מכללת כרכור: בנייה של עתיד מקצועי ויתרה מכך, מקצוע בו הקבלה היא בעצם הנתינה. טיפול נטורופתי כולל מגוון שיטות אלטרנטיביות לאבחון ולטיפול. לימודי נטורופתיה, מכללת כרכור, משלבים את כל התובנות הללו ומשכללים אותם לכלי טיפולי הוליסטי.