לימודי NLP מכללת כרכור: דר' גריי על NLP, סמים והתמכרויות, מקצוע העתיד כבר כאן

מבוסס על המאמר:
Thinking About Drugs And Addiction
מאת:
דר' ריצ'רד גריי,
היוצר של תכנית ברוקלין לטיפול בהתמכרות.
ד"ר גריי מרצה קבוע בכנסים ארציים ובינלאומיים העוסקים בהתמכרויות. שירת במשך יותר מעשרים שנים במחלקת המבחן בארה"ב, ברוקלין, ניו יורק. כיום הוא עוזר פרופסור למשפט פלילי, אוניברסיטת פיירלי דיקינסון. תואר ראשון בפסיכולוגיה ממכללת סנטרל, פלה, IA;
תואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת פורדהאם, ברונקס, ניו יורק
תואר דוקטור בפסיכולוגיה ממכון האיחוד, סינסינטי, אוהיו.
מתרגל NLP מוסמך ומהפנט אריקסוני מוסמך.
חתן פרס קהילת NLP העולמית לשנת 2004 בחינוך;
מחבר הספר: חקירות ארכיטיפיות Routledge, 1996) ) ומאמרים נוספים רבים.

NLP והתמכרות – התבוננות אחרת

אחד הקשיים המרכזיים בחשיבה מקדמת כשמדובר על סמים והתמכרויות, נעוץ בעובדה שכל העיסוק בתחום מוצף בתעמולה, מידע מיושן ואמונות טפלות. NLP מביא כמה כלים נפלאים לדיון בנושא, אך לפני שהכלים הללו יכולים להיות ישימים, חשוב לשים קודם כל כמה דברים על השולחן.

בכל פעם שאנשים מתחילים לדבר על סמים ואלכוהול, הרעיונות הבאים מוחזקים כאמיתות:
· התמכרות היא מחלה כרונית מתפתחת המסתיימת במוות.
· התמכרות היא מצב שניתן להגדירו.
· כל שימוש בסמים מוביל בהכרח להתמכרות.
· לתרופות מסוימות יש את המאפיין הספציפי להיות ממכרות.
· אנשים מסוימים נולדים עם אישיות מתמכרת.

לאמיתו של דבר, אף אחד מהרעיונות הללו אינו 'נכון'. כל אחד מרעיונות אלו הוא הכללה או עיוות הנובע מהמודלים הרפואיים והמוסריים של ההתמכרות שמיסגרו את התפיסות שלנו על סמים ואלכוהול כיום. אותן תפיסות שלמעשה השחיתו את יכולתנו להתמודד בצורה יעילה עם המושג התמכרות.

בימי קדם, והרבה לתוך המאה העשרים, התייחסו להתמכרות כאל כשל מוסרי. התמכרות הוגדרה כחטא או טעות של חברת השפע, הוכחה לאופי פגום, מחסור בשליטה עצמית או כוח רצון – מכורים היו חוטאים או אידיוטים.

בשנות השלושים, כאשר ביל ווילסון ושותפיו הרכיבו את הרעיונות הבסיסיים של אלכוהוליסטים אנונימיים, הם החליטו שיש להתייחס לאלכוהוליזם ובהמשך להתמכרות לסמים באופן כללי, כמחלה של הרוח. הם טענו כי אלכוהוליזם, למרות שתחילתו בכשלים מוסריים וליקויים באופיים, הביטוי הסופי שלו הינו מחלה. ישנן סיבות רבות לטעון נגד הרעיון שהתמכרויות הן מחלות. אולם בשורות הבאות, נתמקד רק בעובדה שהמושג מחלה מרמז על קיפאון המגביל את החשיבה היצירתית לפתרון הבעיה.
הסתכלות על המצב דרך עקרונות טיפול NLP מציעה זווית הסתכלות אחרת: חישבו על התמכרות כמערכת של התנהגויות שמתאים יותר להגדירן כהעדפות ולאו דווקא כמחלה.

NLP והתמכרות – העדפה ולא מחלה

הדרך בה אנו משטחים מורכבות של פעולות וסימפטומים, לכדי הגדרה כוללנית אחת, גורמת לנו לפספס את הדינמיקה שנמצאת בבסיס ההוויה של הבעיה עצמה ואת העובדה שההתמכרות שירתה בשלב מסוים את המכור. בשיטת NLP אלה מתוארים כ: כוונות חיוביות.

במהלך החיים, התמכרויות כאלה ואחרות, נשכחות וחוזרות. עבור אנשים מסוימים התמכרויות כרוניות לכאורה נעלמות במשך שנים ואז פתאום צצות שוב. עבור אחרים התמכרות איומה נעלמת לפתע לנצח. אלו ביטויים של התנהגויות אישיות הפעילות בהקשרים מסוימים ורדומות באחרים.
כמו העדפות התנהגותיות אחרות, התמכרויות קשורות להקשרים. ההקשרים עשויים להתייחס לאנשים, מקומות, חפצים, סביבה מסוימת, הגדרות עצמיות ומצב רוח.

במקרים רבים, עצם ההתרחקות מאנשים או הקשרים מסוימים מסיימת את הצורך בהתמכרות. דיווח מעניין של סטנטון פיל עבור מינהל הוותיקים בארה"ב מפרט כיצד המינהל הכין משאבים עצומים כדי לעמוד במבול הצפוי של מכורים שחזרו מווייטנאם. הם ידעו שרבים מהחיילים פיתחו התמכרות משמעותית להרואין בזמן שהותם בשירות, וציפו שהם יזדקקו לעזרה רבה כשיחזרו הביתה לארה"ב. עם זאת, כשחזרו החיילים הביתה, רמות ההתמכרות ירדה באופן דרמטי לרמות הממוצעות לקהילות בהן חיו.

NLP והתמכרות – הכל תלוי בנקודת המבט

לענייננו, יכול להיות שימושי לחשוב על התמכרויות כעל שיקוף של התנהגות. התמכרות היא לא "דבר" או "מצב" אלא התממשות של מציאות שממוסגרת על ידי המילים שלנו, על ידי התוויות שאנו מחילים על המצב.
מה קורה כשאנחנו מתחילים לחשוב ולדבר במונחים של העדפות וכישורים במקום מחלות?

אם אנו חושבים על התמכרות כמערכת של העדפות, לעיתים קרובות לא מודעות, ייתכן שנצליח לגלות מערך העדפות אחר שיש לו ערך רב יותר מהתגלמות הבעיה או ההתנהגות שהיא יוצרת. אם נזהה מה התועלת של ההתנהגות הבעייתית, יתכן ונוכל למצוא התנהגות יעילה ואינטואיטיביות יותר.

אם נתחיל לחשוב על התמכרות כעל מיומנות נרכשת שבאה לידי ביטוי בדפוסי פעולה מועדפים, מה יקרה אם נמצא דפוס התנהגות כללי שעובד בצורה יעילה יותר? אם ניצור מערכת התנהגויות, אמונות או חוויות חדשות שיקדמו התייחסות עצמית חיובית, חיבור חברתי ועוד – מה יקרה להתמכרות?

אחד ההיבטים המעניינים בממשק בין המושגים התמכרות כמחלה והתמכרות כמיומנות הוא שמיומנות לא באמת הולכת לאיבוד. ברגע שמיומנות נרכשת, תמיד ניתן להחיות אותה מחדש. זה תהליך שדורש מעט תרגול, אבל כמו רכיבה על אופניים, זה תמיד שם. במה זה שונה מהאופי הכרוני של התמכרויות? אם התמכרות היא המיומנות לפתור כל בעיה על ידי פתרון מלאכותי המספק מזור רגעי, האם זה בלתי סביר שכאשר אסטרטגיות אחרות יכשלו, ההתנהגות הבעייתית תחזור על עצמה? אולם, אם ההתנהגות חדשה תהיה מתגמלת מספיק, ייתכן שלא יהיה צורך יותר במיומנות הישנה.

הרעיון ששימוש בסמים מוביל בהכרח להתמכרות זהה מבחינה מושגית לאמירה שנשיקה תכניס אותך להריון. אמנם זה בהכרח נכון שצריך לשתות את המשקה הראשון על מנת להפוך לאלכוהוליסט, אך לא נובע מכך ששתייה תוביל אותך בהכרח לאלכוהוליזם. חלק מהבעיה טמון בדמוניזציה של חומרים משני תודעה. מכיוון והתרבות שלנו חסרה חוקים והנחיות מתאימים לשימוש בחומרים פסיכוטרופיים, אנו משליכים עליהם את הצל של הלא נודע. מכיוון שהתרבות שלנו מתמקדת כל כך בהתעקשות על תהליכים מודעים, כל פנייה לתהליך לא מודע מתקבלת בחשדנות.
התמכרות איננה שימוש בחומרים כימיים, אלא האופן בו אנשים משתמשים בחומרים אלו ובהתנהגויות שנוצרות בעקבות השימוש. אחד הדברים המרכזיים שמדעי המוח המודרניים אומרים לנו הוא שהתמכרות היא מאפיין של מוח שמתפקד כרגיל.

לימודי nlp: מכללת כרכור, התמחות במקצוע רב עוצמה

אם כך, איזה תפקיד יכול לשמש טיפול NLP במכורים לחומרים או התנהגויות שונות? על כך במאמר הבא:
טיפול NLP במצבי התמכרות, לבחור אחרת

רוצה להתמחות בתחום טיפולי רב עוצמה?
NLP מאפשר תקשורת עם הלא מודע והוכח כמאוד יעיל ביצירה של תהליכי שינוי מהירים ויעילים שנשמרים לאורך זמן. NLP יכול לעזור במגוון תחומים כמו – בעיות נפשיות, מערכות יחסים, שינוי הרגלים, התמודדות עם התמכרויות ועוד.
לימודי NLP, כללת כרכור הם מן המקיפים והמעמיקים בארץ.
שיטת הלימוד מתבססת על רכישה והטמעה של כלים מגוונים ומיומנויות, המקנים הפנמה ויישום יעילים ומהירים תוך התנסות חווייתית.