טיפול NLP ומצבי התמכרות

 

בני האדם שונים זה מזה ולכל אחת ואחד מהם חוויה שונה במאבק בהתמכרות. המסע להחלמה ארוכת טווח הוא חוויה אינדיבידואלית, וצורות טיפול מסוימות עשויות לעבוד טוב יותר עבור אדם זה או אחר. תכניות טיפול שונות מציעות מגוון רחב של טיפולים ועבודה עם מטופלים למציאת הגישה היעילה ביותר שתתאים להם. כשמדובר בטיפול בהתמכרויות, יש ל- NLP היכולת לשנות את חשיבתם ולשפר את כישורי ההחלמה של מטופלים רבים.

מה זה NLP?

NLP היא דרך ללמד אנשים לנתח את האסטרטגיות המובילות להצלחה, וליישם אותן במשימות קטנות בדרך למטרה ספציפית. טיפול NLP מבוסס על הרעיון שניתן לפרק התנהגות למרכיביה הבסיסיים ביותר בכדי לתכנת אותה מחדש ולבסס תחליף התנהגותי למצבים כמו התמכרות.

טיפול NLP מוכר מאז שנות השבעים, כאשר ג'ון גרינדר, בלשן, וריצ'רד באנדלר, מתמטיקאי ומדעני מידע, פיתחו את הטכניקה באוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז. השניים האמינו שמורכבות ההתנהגות האנושית נובעת מהצטלבות של תהליכים ושפה נוירולוגיים. השילוב הייחודי של המומחיות הבין תחומית שלהם יצר גישה טיפולית הלוקחת בחשבון כיצד בני אדם לומדים ומפרשים מידע חדש בכדי לסייע בשינוי התנהגויות בצורה יעילה יותר.

לכל בני האדם יש מבנה נוירולוגי דומה, ו- טיפול NLP מציע כי דפוסי הלשון וההתנהגות של כל אחד ואחת מאתנו, קשורים ישירות למערכת הנוירולוגית. ההתנהגויות שאנו מבצעים באופן חיצוני מושפעות מאוד מתהליך עיבוד פנימי, שלעתים קרובות אינו נעשה באופן מודע לחלוטין. טיפול NLP יכול לעזור לנתח את הקשר בין אופן העיבוד שלנו לאופן שבו אנו מתנהגים על מנת שנצליח לשבור מחזורים ולתמוך בפיתוח התנהגויות חדשות.

טיפול NLP לעומת היפנוזה

קיים בלבול מסוים באשר להבדל בין טיפול NLP והיפנוזה – אולי בגלל אסוציאציות המתקשרות למונח "תכנות".
בהיפנוזה, המטופל נמצא במצב של הכרה חלקית לאורך המפגש, והמטרה היא לשלוף זיכרונות ותובנות שהמטופל לא הצליח להשיג בכוחות עצמו.
לעומת זאת, בעת טיפול NLP המטופל נשאר בהכרה מלאה ועליו לשתף פעולה עם המטפל כדי להגיע לתובנות. לאורך זמן, טיפול NLP מצייד את המטופלים בכלים שהם יכולים להשתמש בעצמם, ומעניק לו יתרון חזק על פני היפנוזה.

בזמן טיפול NLP בא לביטוי כלאחד משלושת הרכיבים:
Neuro – נוירולוגי
המרכיב הנוירולוגי של NLP מכיר בכך שלכל פרט יש תפיסה ייחודית של המידע הנספג דרך החושים. קלט חושי או קוגניטיבי מסונן תמיד דרך פילטר אישי מאוד, ומושפע על ידי כוחות כמו אמונות, ערכים וחוויות קודמות.
פילטר זה מביא לתפיסה שונה לחלוטין של המידע, מה שמסביר מדוע לשני אנשים יכולות להיות תגובות שונות לחלוטין הנוגעות לאותה פיסת מידע. לדוגמא, אדם שאוהב דגים עשוי להרגיש שמחה כשהוא מריח סלמון צלוי בעוד מישהו שחלה כשאכל דגים בעבר, יגיב בצורה שלילית. דוגמה זו מייצגת קשר ברור בין עיבוד המידע להתנהגות, אך התהליכים המניעים את ההרגלים הלא בריאים שלנו ומביאים להתמכרות הם לרוב עדינים הרבה יותר.

Linguistic – לשוני
השפה ממלאת תפקיד מכריע באופן בו אנו מבינים את העולם. כל פרט שאנו קולטים מהעולם, מתייחס למידע קודם שקבלנו דרך השפה. כשאנו יוצאים החוצה ורואים שמיים כחולים, נחווה תגובה פנימית בעלת מרכיב לשוני עוד לפני שנפתח את הפה כדי להגיב על החוויה. ניתן ליצור אסוציאציות אוטומטיות כמו "יום נחמד לפיקניק" או "עכשיו אני צריך קרם הגנה", והאסוציאציות האלה משפיעות על האופן שבו אנו מתקשרים. חלק גדול מהמידע עשוי ללכת לאיבוד בתרגום כשאנו מתקשרים נושאים מורכבים, לכן טיפול NLP מתמקד בשפה כדי להביא בהירות טובה יותר לטיפול.

לשפה יש עוצמה רבה גם כשהיא מתנהלת בראש שלנו. חשיבה מחדש על השפה שאנו משייך לאירועים או התנהגויות יכולה להיות צעד חזק לקידום בחירה באיכות חיים טובה יותר.

Programming – תכנות
תכנות בהקשר הטיפולי מתייחס לתהליך האופן בו אנו לומדים. כל ההרגלים, העמדות וההתנהגויות שלנו מתפתחים כתוצאה מהתשומות שאנו מקבלים וכיצד אנו חושבים ומדברים עליהם. שינוי התנהגויות הוא עניין של "תכנות מחדש" של המוח שלנו על ידי מסגור מחדש של חוויות מפתח שהובילו אותנו לפתח הרגלים לא רצויים.

במקרים רבים, היבט התכנות של טיפול NLP כולל בחינה של תמהיל של ציוני דרך גדולים וחוויות קטנות יותר המתחברים זה לזה שהם אלו שהביאו אותנו למקום בו אנו נמצאים היום. הרעיון הוא שכאשר נוכל להעריך טוב יותר פרטים אלו, נוכל לשנות את אופן התגובה אליהם. מיומנות עוצמתית זו יכולה להקל על תהליך של שינוי אמיתי ומתמשך.

לימודי nlp: המפה אינה הטריטוריה

מושג מרכזי שנלמד במהלך קורס NLP הוא ש"המפה אינה הטריטוריה". הגדרה שמכוונת זרקור על הרעיון שתפיסתו היא שאף אחד לא יכול לשקף במדויק את המציאות. כל אדם יכול לראות מצב רק מנקודת מבטו שלו, ואובייקטיביות אמיתית אינה סטנדרט בר השגה. המציאות של כל אחד ואחת מאצנו היא "מפה" המורכבת מכלל החוויות השונות שחווינו, והיא לא תמיד משקפת את המציאות. במהלך טיפול NLP המטרה היא לקבל את ההבנה המדויקת ביותר של המפה האישית של המטופל. ברגע שמנגנוני העיבוד והאופן שבו המטופל לומד, יהיו ברורים, ניתן לעזור לו לזהות את נקודות החוזק ולפתח במקביל אסטרטגיות חדשות ואפקטיביות לשינוי התנהגויות לא רצויות.

לימודי nlp: שואלים שאלות

כאשר מבינים שמפת החוויה האישית שלנו איננה שלמה, מתברר שלא פשוט לתקשר התנהגויות עמוקות כמו התמכרות. גם כשמטופל עושה כמיטב יכולתו לתאר את מצבו, יהיו פערים בתיאור. טיפול NLP מתבסס על רשימת שאלות המסייעות לקבל את המידע הספציפי והרלוונטי ביותר האפשרי ויש לזכור שלא כל השאלות ישאלו בצורה ישירה
1. מה אני רוצה?
שאלה מכריעה שדורשת שקילה של הרבה נתונים למען תשובה ברורה. התשובה והשפה בה נשתמש כדי למסגר אותה יעניקו לנו נקודת קפיצה משמעותית לקראת התאוששות. זוהי שאלה שתהווה בסיס לאורך טיפול NLP והתשובה עשויה להשתנות ולהפוך ספציפית יותר ויותר.
2. איך אדע מתי השגתי את המטרה?
דבר אחד זה לדעת מה אני רוצה, אך כדי להשיג זאת נדרשת מחשבה ותכנון מדוקדקים. החלמה היא מצב של הוויה ארוכת טווח, ולא הישג חד פעמי, ולכן חשוב להגדיר יעדים מדידים כדי להבטיח שנדע איך נראית הצלחה.
3. היכן המטרה תהיה משמעותית?
למצב של פיכחון תהיה השפעה משמעותית על כל חלק בחיינו, אך בחינת היקף ההשפעה יכולה להיות מניע חזק במהלך טיפול NLP. איך תושפע העבודה שלנו, איך יושפעו חיינו הרגשיים?
4. מה מונע מאתנו להתקדם אל המטרה?
שאלה זו היא לעיתים קרובות אחת הקשות ביותר לפירוק וטיפול. החקירה של מה מעכב אותנו מעיסוק מלא בטיפול יכול להיות לא נוח, אך יש צורך לפתח מוטיבציה מתמשכת. זהו אחד התחומים שבהם השפה יכולה להוות מכשול משמעותי.
5. אילו משאבים אישיים נוכל לנצל למען התקדמותנו?
רישום מלאי של כל משאבי ההתאוששות שלנו יסייע ביצירת תמונה נפשית של רשת התמיכה המקפה אותנו. מרכיב מרכזי ב- טיפול NLP הוא שיפור הדיוק של המפה האישית שלנו.
6. אילו משאבים נוספים דרושים להחלמתנו?
זה המקום לבחון אילו משאבים נוספים ישפרו את כישורי ההתמודדות שלך ויאפשרו תמיכה טובה במהלך ההתאוששות.
7. האם ישנם סיכונים בדרך להשגת מטרה זו?
זו עשויה להראות כשאלה מכשילה, אך תהליך המענה עליה מגלה לעיתים קרובות ניתוקים נסתרים העלולים להשפיע על היכולת להשיג ריפוי ולהתקדם במסע לפיכחון ארוך טווח.
8. אילו פעולות יומיות יש לבצע?
טיפול NLP ידוע בפירוק פעולות לחלקים קטנים שהופך אות נגישות יותר.
9. האם השגת המטרה שווה את המאמץ?
וודאי שלא היינו מתחילים טיפול NLP אם לא היינו מאמינים שזה שווה את זה. אולם חקירת המוטיבציה שלנו מחזקת ועוזרת לתהליך.

כיצד טיפול NLP יכול לעזור במצבים של התמכרות

היתרונות המהותיים של תכנות נוירו-לשוני להתמכרות נובעים מכוח רגשי. התמכרות יכולה לגרום למטופל להרגיש חסר אונים, ותחושה של חוסר תקווה יכולה לערער את הצעדים לקראת התאוששות. טיפול NLP עוזר למטופל לבנות חוסן כדי שלא יפגע מרכבת ההרים הרגשית. תחלואה כפולה נפוצה במקרים של התמכרות. הפרעה פסיכולוגית או פסיכיאטרית המתרחשת במקביל מסבכת את הטיפול. טיפול NLP מאפשר מסגרת רב-תכליתית שניתןו ליישם עבור כמעט בכל בעיה בחיים.

התמכרות כוללת תגובות רגשיות מורכבות. טיפול NLP מסייע בפירוק כל התנהגות לחלקים קלים לעיכול, כך שניתן לטפל בסיבה הבסיסית וליצור תכנית פעולה שלב אחר שלב עד לשינוי המיוחל. ניתן ליישם NLP בכל תכנית טיפול, בכל שלב. יש אנשים שמעדיפים להתחיל בשיטות ייעוץ מסורתיות יותר לפני טיפול NLP.

לימודי NLP, מכללת כרכור מהמקיפים והמעמיקים בארץ ומטרתם להעניק ידע, כלים וטכניקות בתחומים הבאים: דפוסי שפה – שימוש בתבניות שפה וזריזות לשון, שאלות פורצות דרך להתמודדות עם אמונות מגבילות ויכולות השפעה מתקדמות. תבניות העל של אנשים – זיהוי פרופיל כל כל אדם והדיבור בשפתו. במהלך לימודי nlp נלמד טכניקות מתקדמות לשחרור מהתמכרויות והתנהגויות כפייתיות. חכמת הגוף – טכניקות לטיפול באלרגיות, ריפוי עצמי, שחרור מכאב.

המאמר מבוסס על:
NLP AND ADDICTION TREATMENT