לימודי NLP

תרגום מאמר מאת:
מיכאל בייל

קבלת החלטות היא מיומנות חשובה בחיים.
חינוך עצמנו לתהליך קבלת החלטות נהדרות, יעזור לנו להגשים כל מטרה שנרצה בחיינו, בהצלחה. קבלת החלטות מסתמכת על איסוף מידע איכותי והיא מהווה גורם מרכזי שיעזור לנו לנצל את הזמן, האנרגיה ותשומת הלב שלנו בצורה יעילה יותר. קבלת החלטות היא חלק מרכזי בהשגת תוצאות טובות יותר, היא חלק ממערכת מורכבת:
איסוף מידע
קבלת החלטות
יצירת סדרי עדיפויות
נקיטת פעולה
ולבסוף, הערכה.

NLP – תהליך איסוף מידע

לפני שאנו מקבלים החלטה חשובה, עלינו לפעול כמיטב יכולתנו על מנת לקבל מידע רלוונטי באיכות הגבוהה ביותר. לרוב, קבלת ההחלטות שלנו טובה כמו המידע שיש בידנו. לכן מומלץ שהחלק הראשון של התהליך יהיה שלב הגילוי, השלב בו אנו מתמקדים בהשגת מידע איכותי.

בלימודי NLP מתייחסים לשני מקורות מידע מרכזיים:
1) בחינת תוצאות העבר וההווה שלנו במצבים דומים.
2) משוב מאנשים שאנו מעריכים את דעתם.
נקודת התחלה טובה לשאול היא לשאול אנשים שאנו מעריכים:
"מה אתם חושבים על מצבי כעת?"
" מה הייתם עושים במקומי על מנת לשפר את המצב בדרך הטובה ביותר?".

לימודי NLP – תהליך קבלת החלטות

הפעילו מהלכים אלו לקבלת החלטות חשובות בעלות השלכות משמעותיות. ככל שתתרגלו מהלכים אלו, כך תשתפר יכולת קבלת ההחלטות שלכם, כולל אלו שנעשות במהירות:
1. שקילת ההחלטה באופן הגיוני.
כתבו את כל ה: בעד ונגד ההחלטה.
איזה ציון בין אפס לעשר תתנו להחלטה באופן הגיוני. כשעשר מייצג את: בהחלט היינו עושים את זה, ואפס – בהחלט לא היינו עושים את זה.
2. התייחסות להחלטה באופן רגשי.
שאלו את עצמכם: עד כמה רגשותיכם חזקים?
איזה ציון בין אפס לעשר תתנו להחלטה רגשית? בין 0 ל 10. כשעשר מייצג את: בהחלט היינו עושים את זה, ואפס – בהחלט לא היינו עושים את זה.
3. זה הזמן לשקול את ההחלטה באופן אינטואיטיבי.
האזינו פנימה בתשומת לב, האם יש קול קטן שמוסיף איזו הבחנה לחשיבה ההגיונית והרגשית?
איזה ציון בין אפס לעשר תתנו להחלטה באופן הגיוני. כשעשר מייצג את: בהחלט היינו עושים את זה, ואפס – בהחלט לא היינו עושים את זה.
4. חברו את שלושת התוצאות.
אם אתם עדיין חושבים שההחלטה היא רעיון טוב, שחקו סרט על פי התסריט. ראו מה שאתם רואים, שמעו מה שאתם שומעים וחושו את מה שאתם מרגישים.
המשיכו "להקרין" את הסרט עד שתקבלו את התוצאות הטובות ביותר שתוכלו להשיג.
מה ההשפעה עליכם? על האנשים סביבכם? על הסביבה בה אתם חיים?
5. בהנחה שאתם רוצים להמשיך בתהליך, זה הזמן לשקול כל חסרון או סיכון קדימה. האם יש דרך בה תוכלו להפחית את הסיכון מבלי להפחית באופן משמעותי את הסיכוי? אם כן, הוסיפו זאת לתכנית.

מתכנתים מחדש את המוח – לימודי NLP

כעת מה שנותר זה להחליט על הצעד הקטן הראשון ליישום.
כשאתם נמצאים במצב הרגשי הטוב ביותר, דמיינו את עצמכם מבצעים את הפעולה הנבחרת, כשהיעד הוא להשיג את התוצאה הטובה ביותר שאתם יכולים להשיג. לאחר מכן, דמיינו את עצמכם כדמות אחרת ואמנו את עצמכם לעשות זאת טוב יותר. חזרו על תרגיל הדמיון, תוך התחשבות באימון שעברתם.