מכללת כרכור, לימודי הילינג: הסמליות של האברים בגופינו - מאמר

הילינג אנרגטי, שיטת טיפול הוליסטית, שמטרתה שחרור חסימות פיזיות ורגשיות דרך פתיחה של ערוצי אנרגיה בגוף המביאים לריפוי בעזרת שילוב של עבודה אנרגטית, מגע, עבודה עם הצ’אקרות, מדיטציות ועוד. לימודי הילינג מאפשרים לנו להתחבר לידע קדום ולשכלל את היכולת לעשות בו שימוש.
ההתייחסות לגוף הפיזי ואבריו בהקשרים השונים, פותח בפנינו פתח נוסף להבנה שלכל התנסות יש מספר פרשנויות. הסמליות שעומדת מאחורי האברים, תומכת ביכולת שלנו לטפל במצבים השונים.
נפתח בכמה הבנות:
בגופינו שישה אזורים – שלושה אנכיים ושלושה רוחביים.
אנכי:
צד ימין – זכרי, שמיים
צד שמאל – נשי, ארץ
אמצע – הוויה
רוחב:
גוף תחתון – היבט גופני
חזה וידיים – היבט רגשי
גרון וראש – היבט נפשי.

בנוסף, המערכות השונות בגוף מתייחסות לארבעת האלמנטים:
אדמה – קשור להיבט הפיסי של הניסיון האנושי ומיוצג על ידי מערכת העיכול והשלד.
אוויר – קשור להיבט הנפשי של הניסיון האנושי ומיוצג על ידי מערכת הנשימה והעצבים.
אש – קשור להיבט הרגשי – תנועה, ומיוצג על ידי מערכת השרירים.
מים – קשור להיבט הרגשי ומיוצג על ידי המערכת הלימפטית ומערכת הדם.

מכאן, שכל איתות של אי נוחות, כאב או הרגשה רעה, כמוהו כהודעה שחלק מאתנו יצא מאיזון, ועלינו להרפות ולשנות לפני שנמשיך במרוץ החיים.

לימודי הילינג: מערכת העצמות / שלד

כף רגל –
כף הרגל מסמלת הקשר שלנו אל האדמה, אל אנרגיית החיים, הצד החומרי – כף רגל ארוכה מייצגת נטייה לחומרנות.
העקב מסמל את ההיבט הרגשי והחלק הפנימי של כף הרגל את ההיבט הנפשי.
כל עצם שנשברת בכף הרגל מייצגת איבר שנחלש.

קרסול –
הקרסול הינו נקודת המפגש שבין הרוחני והארצי, לכן שבר או נקע בקרסול מסמן לאדם שעליו להתייחס לעניינים של הרוח.

עצמות השוק –
מעל הקרסול ממוקמות עצמות השוק, שתי עצמות המייצגות את הנקבי ואת הזכרי של האדם.
פגיעה בהן מזמינה את האדם להתבונן על עצם קיומו.

ברך –
הברך היא מקום מפגש בין האני הפנימי – ירך, והוויה הנוכחית – שוק. פגיעה בברך מזכירה לאדם את הצורך לחזור להתחבר לאני הפנימי.

מפרק הירך –
המקום בו הירך נפגשת עם האגן ויש בו תנועתיות גדולה. עצם הירך מייצגת את האני הפנימי, הנשמה והמפרק את החופש הניתן לכל אדם להגשים את עצמו – לכן כל פגיעה באזור זה מעוררת שאלות הנוגעות לתפיסת החופש שיש לאותו אדם או תהייה הנוגעת ליכולת של אותו אדם לקלוט אנרגיות מרמות גבוהות של יצירה (הקשר לאלוהות עצמה).
באזור זה יש לקחת בחשבון גם השפעות של אורח החיים המודרני: דיאטה לא מותאמת, לחץ, מתח, רגשות שליליים או הדחקות מיניות, גם להם תהיה השפעה של אזור זה שתעיד על חוסר איזון בין הרוחני והארצי.

אגן –
משמש כערוץ ראשי לאנרגיות של שער הבסיס: יצירתיות והפריה. בעיות כרוניות באזור זה מעידות על כך שהאנרגיות מתקשות לעבור. תחמנות, התחסדות או העמדת פנים עשויות לגרום לחולשה באגן, נפילה ברמת החיות והבריאות של האדם.

עמוד השדרה –
החלק התחתון קשור להיבט החומרי, האמצעי להיבט הרגשי, והעליון למחשבתי. כל חוליה היא מעין תחנת ממסר דרכה עוברות אנרגיות המתחזקות את האיברים השונים, תומכות, מעוררות ומזינות תכונות אופי והיבטים מחשבתיים. כל בעיה בתחנת הממסר מאותת על קושי בתפקוד האיבר או התכונה הקשורה לחוליות אלו.

לימודי הילינג: איברים פנימיים

מערכת הרבייה –
מערכת זאת מתייחסת למין וההשפעות של תפיסות תרבותיות ונפשיות של האדם. פגיעה במערכת זו נובעת מהתייחסות בלתי הולמת לנושא המין.

כליות –
הכליות עוזרות לגוף לפנות רעלים שונים. באופן סמלי זהו ביטוי חיצוני של איכויות פנימיות. לכן, דיכוי של איכויות אלו: דיכוי של רצון, אמונה או יכולת, ביקורתיות עצמית וחיצונית עשוי לגרום לבעיות בכליות. היכולת ללמוד לקבל דברים כמו שהם, לאפשר להם קיום ושינוי – תקדם בריאות.

קיבה –
הקיבה מסמלת את המקום בו אנו מעכלים ומטמיעים את ניסיון החיים. חוסר רצון ללמוד מהניסיון נובע לרוב מטינה שאנו מרגישים כלפי הזולת, תחושה שמרחיקה אותנו ואינה מאפשרת לימוד והתפתחות. טינה, מרירות וחוסר חיבה – הם הגורמים העיקריים לתחלואות קיבה כגון כיב קיבה, קשיי עיכול, גזים ונפיחות. כמו גם קצב חיים לא מותאם ולחץ. אדם הסובל מקיבתו, מומלץ שישאל את עצמו מה מבקשים ממנו ללמוד מהמצב שיעשיר את נשמתו בגלגול הנוכחי.

מעיים –
המעיים ממשיכים את תפקוד הקיבה. סרטן באזור זה מצביע שהאדם החולה נמצא ברמה מאוד נמוכה של לימוד מניסיון חייו. מומלץ לו לאדם זה להשקיע בלימוד אמיתי של חייו. הופעת הסרטן מסמלת בדרך כלל מצב בו האדם נדרש לעשות מאמץ גדול על מנת להשתנות. עליו לזהות דפוס שמבקש להשתנות.

לבלב –
ללבלב מספר תפקודים כשהחשוב הוא איזון רמת הסוכר בדם. הלבלב מסמל נטייה להתמכרות. אדם הסובל מכאובים באזור זה, נהנה ממצבים רגשיים קיצוניים, לכן עליו לזהות את הדפוס ולעבד אותו כדי להגיע לפתרון.

כבד –
הכבד קשור לאיזון ונורמליות, חכמת החיים המצטברת מניסיון חייו של אותו אדם. הכבד קשור לצד הכלי והנפשי של האדם ועל מנת שהאישיות הארצית תתפקד בצורה מיטבית, יש צורך בשיתוף פעולה בין האני הפנימי והאישיות הארצית. פגיעה באיזון זה תתבטא במחלת נפש כזו או אחרת. כשהכבד חולה הדבר מעיד בדרך כלל על נטייה לחד צדדיות. טיפול במצב בהיבט הגופני בלבד, לא יספק החלמה מלאה.

טחול –
הטחול שייך למערכת הלימפתית.

לימודי הילינג: לב ומערכת הדם

דופק לא סדיר – מסמל קושי בהבעת אהבה באופן עקבי.
התקפת לב – מסמלת מצב בו האדם לא למד להביע מספיק מהאהבה שבו לאחרים וזה השיעור שעליו ללמוד בגלגול זה.
לחץ דם גבוה – מעידה על אדם שיכולת האהבה קיימת בו אבל יש בו נטייה לאהוב מספר מצומצם של אנשים, אדם זה מתבקש להבין באהבה שבו מיועדת לאנושות ולבריאה כולה.
חוסר היכולת לאפשר לאהבה לזרום באופן חופשי, יוצרת מחסומים עד שנוצר צורך בשבר שישחרר את הלחץ. טיפול מומלץ הוא שילוב של תזונה צמחונית ותרגול הקרנת אהבה לכל.
אנמיה – מסמלת את חוסר הרצון של אותו אדם להשתמש בכישרונותיו למען הזולת, מצב בו היכולת והאהבה אינם פועלים בשיתוף.
התקשות עורקים – מסמלת נוקשות בצד הרגשי, אדם שאימץ לעצמו נוקשות רגשית כלפי אחרים. שחרור ממצב של נוקשות רגשית הינו תהליך ארוך.

לימודי הילינג: ריאות ומערכת הנשימה

הריאות, מעבר לתפקידן בספיגת חמצן, סופגות גם אנרגיית חיים ומעבירות אותה אל מחזור הדם. פגיעה בריאות מסמלת שימוש לרעה באנרגיה בחיים קודמים. שימוש מכוון באלימות עשוי לגרום לדלקת ריאות, ברונכיט, אסטמה, שחפת ועוד. מי שנולד עם אסטמה – חווה שימוש באלימות בחיים קודמים והמטרה היא שתת המודע יזכור מה שקרה ולא יאפשר למעשים לחזור על עצמם.
גם מצבי אלרגיה ורגישות במערכת הנשימה קשורים לשימוש לא נכון באנרגיה.

לימודי הילינג: המערכת הלימפתית

מערכת האחראית על ניקיון רעלים וחומרי פסולת מהנוזל הבין תאי. תחלואה במערכת זו מצביעה בדרך כלל על חוסר הרצון של אותו אדם לטהר עצמו מהרגלים מזיקים ודפוסים מקשים. חוסר רצון זה עלול לנבוע מעצלות פנימית או חוסר אכפתיות.

לימודי הילינג: מערכת העצבים

כל מחלה או קושי סביב מערכת העצבים, נובעת בדרך כלל משימוש לרעה ביכולות מנטליות בחיים קודמים.

אהבת את המאמר הזה? אנחנו מזמינים אותך להתעמק גם בצד הפיזי של סמליות האברים:
סמליות האברים – התבוננות גופנית

לימודי הילינג אנרגטי, מכללת כרכור – במהלך הלימודים נלמד את המבנה האנרגטי שלנו כבני אדם, שבמהותו הוא כללי ודומה אצל כולם, אך יחד עם זאת הוא גם פרטי, אישי וחד-פעמי אצל כל אחד ואחת. נכיר את עצמנו מקרוב, את הסיבות למחשבות, לפחדים כמוסים, לאהבות וחלומות. נגלה את העוצמות שלנו, נעצים את היכולות הידועות ונגלה את היכולות הפחות ידועות ואף החבויות שבנו. בעיקר נכיר ביכולת שלנו לחיות חיים טובים ומיטיבים, מלאי משמעות ושמחה.