יוגה בגישה טיפולית

מאת:
תמר מרנין,
עוסקת בהוראת יוגה, תרפיה ביוגה ובהעברת תכניות שונות בתחום היוגה למעלה משלושים שנה מעבירה קורסים להכשרת מורים ליוגה למעלה מעשור.
מהתלמידים הוותיקים של א.ג מוהן ואינדרה מוהן מקימי ארגון סווסטה יוגה ואיור וודה ומכהנת כיו”ר ארגון מורי היוגה בישראל.
מנחת התכנית להכשרת מורים ליוגה בגישה טיפולית 
– קורס מורים ליוגה במכללת כרכור.

יוגה במהותה מבוססת על חקירה והתנסות במטרה ליצור שינוי לטובה בחוויית החיים. כשהמטרות או הכוונות משתנות בין מתרגל למתרגל. במקור הוראת היוגה נועדה לכושר, בריאות או רוחניות. יוגה היא אחת המקורות העתיקים והחשובים לידע אותנטי בן למעלה מ2500 שנה העוסק בגוף, בתודעה ובקשר ביניהם.

קורס מורי יוגה, קורס מורים ליוגה – יוגה טיפולית ותורות המזרח

תורות המזרח וכך גם היוגה מהוות קרקע לדיאלוג פורה עם המערב. דיסציפלינות תנועה, פילוסופיה וטיפול מושפעות ממדע היוגה ומצד שני האבולוציה של הזרמים השונים של תרגול היוגה היום מעוצבים ע"פ הצרכים השונים של התרבות המודרנית. מדע היוגה יוצא מתוך הנחה שאם נסגל את היכולת להאט ולמקד את המחשבות נפעל מתוך בהירות מלאה ויחד עם הבהירות תבוא הרווחה הפיזית והנפשית. הדרך היא דרך פרקטית של תרגול הכולל: מדיטציה,הרפייה, נשימה, הבנת המכניקה של היציבה ותנועת הגוף, כלים להפחתת מתחים כעסים, התבוננות באיכויות וברגשות ההופכת לאורח חיים ועוד.

כל אלו מהווים ארגז כלים יקר. כיום מטפלים רבים משלבים כלים שמקורם במדע היוגה. ההבנה של המה? הלמה? והאיך? בשימוש ב"מנגנון עוקף מחשבה" הוא עקרון חשוב בעבודה של כל מטפל ותשובות מעניינות עולות מתוך החקירה וההתבוננות בפילוסופיה של היוגה. מאחר והתחומים בהם היוגה עוסקת מאוד מגוונים במקרים רבים תרגול היוגה מתחיל מרצון מסויים ונגמר בקבלת פתרון לבעיה שונה מאוד כללית. לעיתים קורה שמישהו מגיע בגלל שהוא רוצה להצליח לשבת ישיבה מזרחית בגב ישר – לאחר מספר חודשים הוא מגלה ששינה את כל היציבה שלו ובעיקר מודה על כך שלמד לנשום ואינו משתמש כבר מספר חודשים במשאף.

קורס מורי יוגה, קורס מורים ליוגה – מהי יוגה טיפולית

בבסיס הראיה הטיפולית, כשאנו עוסקים ביוגה על מנת להשיג well being –
שלומות בעברית – אנו רואים את המטופל כאדם שלם יחיד ומיוחד ומנסים לעזור לו לצמוח מאיפה שהוא. תרגול היוגה אינו התעמלות, אלא שעה של התבוננות פנימית בה המתרגל ילמד על עצמו ויוכל ליצור שינויים מיטיבים. או אפילו לומר לפתוח דלת להרגלים חדשים: הרגלי תנועה ויציבה כמו גם דפוסי חשיבה המרחיקים אותנו מתחושה לא טובה. בקורס נפתח ההבנה מעמיקה של הקשר בין התנועה, הנשימה והמחשבה לצד עיון מעמיק בפילוסופיה שילוב המאפשר לתלמיד לא רק להיות מורה או מטפל אלא גם להכיר את עצמו ולצמוח.

ייחודו של המסלול להכשרת מורים ליוגה בגישה טיפולית במכללת כרכור מעבר לתכנים המועברים בקורס הוא בזכות הרב משיח עם מסלולים נוספים הנושקים לחיבור בין הגוף והנפש הקיימים במכללה והדיאלוג בין הסטודנטים המגיעים מגישות שונות.

המסלול להוראת יוגה הוא בדרך כלל הזמנה ללכת בדרך היוגה. דרך המבוססת על ניסוי ותהייה, דרך מסקרנת שהמטרה שלה למצוא את צורת החיים בה נוכל לדייק את התנהלותינו להיות יותר בהירים לעצמנו ולסביבה. דרך שיש לה שתי פנים:
מצד אחד פשוטה מאוד ומהצד השני בעלת מורכבות המסתירה עולם ומלואו.

כנסו לפרטים נוספים – קורס מורי יוגה – קורס מורים ליוגה