fbpx

תוספים תזונתיים וטיפול בדלקת

מכללת כרכור | תזונה טבעית, תוספים תזונתיים וטיפול בדלקת

גלוקוזמין (Glucosamine) וכונדרויטין (chondroitin) הם חומרים המיוצרים בגוף באופן טבעי, והינם המרכים המבני העיקרי של סחוס, רקמת החיבור הגסה והאלסטית במפרקים. למרות שצורכים אותם לרוב בתור תוספי תזונה לטיפול בכאבי ברכיים, המחקר אינו חד-משמעי לגבי יעילות הגלוקוזמין ו/או הכונדרויטין להקטנת הכאב, אולי בשל השונות הקיימת בין פרוטוקולי הניסוי השונים. ניסוי אקראי בעל סמיות כפולה, מבוקר פלסבו שנמשך 16 שבועות ונערך על 34 זכרים מצא כי שילוב של גלוקוזמין הידרוכלוריד (glucosamine hydrochloride) (1,500 מ"ג ליום) וכונדרויטין סולפט (chondroitin sulfate) (1,200 מ"ג ליום) הקל על סימפטומים של מחלקת פרקים ניוונית של הברך והגב התחתון. ערך הכאב שתועד בסולם חזותי אנלוגי (visual analogue scale) בביקורים במרפאה קטן ב-26.6%. מטא-ניתוח מערכתי גם הראה כי השילוב בין גלוקוזמין לכונדרויטין היה יעיל לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית.

נטורופתיה וחומצות שומן כנוגדות דלקת

יחד עם זאת, ניסוי אקראי מבוקר נוסף על 205 נבדקים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך הראה כי גלוקוזמין לא היה יעיל יותר מפלסבו. בנוסף, ניסוי בעל סמיות כפולה, מבוקר פלסבו רב-מרכזי העריך 1,583 מטופלים עם סימפטומים של דלקת פרקים ניוונית בברך שנבחרו אקראית, אבל לא גלוקוזמין ולא כונדרויטין סולפט לא הצליחו לשכך כאב בצורה יעיל בקבוצה של מטופלים עם דלקת פרקים ניוונית בברך.

ניסוי רב מרכזי דומה נוסף חילק בצורה אקראית 605 מטופלים עם כאב כרוני בברך לארבע קבוצות שנוטלות גלוקוזמין, כונדרויטין, שניהם או רק פלסבו. כל ארבעת הקבוצות הציגו הפחתה בכאב הברך. הקבוצה שנטלה את הגלוקוזמין והכונדרויטין ביחד הראתה שיפור משמעותי בהיצרות המרווח המפרקי בביקורת לאחר שנתיים. באופן כללי, סקירה ביקורתית (critical review) של השימוש בתוספי התזונה הללו סיכמה כי הטיפול הוביל להוכחות סותרות. במינון המתאים, גלוקוזמין וכונדרויטין נחשבים לרוב בטוחים עבור אנשים בריאים שאינם נוטלים תרופות אחרות. במקרים מסוימים, גלוקוזמין עלול לגרום לאי-נוחות במערכת העיכול, נמנום, תגובות עוריות וכאב ראש, ואילו כונדרויטין עלול לעיתים לגרום לכאבי בטן (קלקול קיבה).

קיימים תוספי תזונה רבים המציעים חומצות שומן מסוג אומגה 3, אך יש לקחת בחשבון את מקורם, מינונם ופעולות הגומלין שלהן עם תרופות. מספר מחקרים מצאו כי מטופלים השתמשו בפחות תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAIDs) בזמן שהם טופלו בחומצות שומן מסוג אומגה 3 לדלקת פרקים שגרונית, ונצפה כי לתוספים יש אפקט של שיכוך כאבים במקרים של דלקת פרקים. מינון תוספי אומגה 3 בהם השתמשו במחקרים רבים נעים בין 3,000 ל-4,000 מ"ג של שילוב של EPA ו-DHA, שלרוב ניתן למצוא ב-6,000 עד 8,000 מ"ג של שמן דגים. ברוב המוצרים האיכותיים העשויים משמן דגים, השילוב של EPA ו-DHA יהיה כחצי מכמות המנה. למשל קפסולה של 1,000 מ"ג תכיל כ-230 מ"ג EPA ו-270 מ"ג DHA לערך כולל של 500 מ"ג של חומצות שומן פולי בלתי רוויות מסוג אומגה 3.

 

נטורופתיה, ריפוי טבעי

נטורופתיה,
אסכולה בריפוי הטבעי וכן שיטת ריפוי השואפת לרפא את האדם על ידי עידוד המנגנונים הטבעיים שלו. הרפואה הנטורופתית כוללת בתוכה מגוון שיטות אבחון וטיפול, ביניהם תזונה נטורופתית, המאפשרות למטפלים הסתכלות הוליסטית והתאמה אופטימלית של הטיפול למטופל. בגישה ההוליסטית האדם נתפס כמכלול שלם של גוף, נפש ורוח.

לימודי נטורופתיה 
השיטה מתחשבת באורח החיים הכולל ובגורמים נפשיים, סביבתיים ותזונתיים. טיפול נטורופתי אינו מתמקד בהקלת הסימפטום אלא בהבנת מקור הבעיה, מתוך התבוננות והבנה של אותו המכלול, והתחשבות באספקטים נפשיים, תזונתיים, סביבתיים וכן הרגלים של אורח חיים ופעילות גופנית.

העולם זקוק לכם כעת יותר מתמיד.

בחירתכם ללמוד להיות מטפלים, מאמנים, מאבחנים ויועצים – דווקא בעת הזו, היא בחירה נכונה, נבונה, מרגשת ומחוברת.

החלה ההרשמה המוקדמת ללימודי אביב 2021

לימודי רפואה משלימה במכללת כרכור -מחליטים, נרשמים וחוסכים! (בתוקף עד סוף  ינואר)

גם בימים בהם ישנו איסור על קבלת קהל במכללה – ניתן להירשם מרחוק בתשלום מקוון

    הנני לאשר קבלת דיוור לפי חוק הבזק

    השארת תגובה

    חייבים להתחבר כדי להגיב.

    גלילה לראש העמוד
    דילוג לתוכן