fbpx

נשים גברים והבלגן שביניהם #2

מכללת כרכור | נשים גברים והבלגן שביניהם #2, מאת: מיכל צרפתי.

מאת:
מיכל צרפתי,
פסיכותרפיסטית בגישה הוליסטית, מסייעת לנשים להעלות בטחון עצמי, לבטא את עצמן באופן מלא וחופשי וליצור לעצמן את הזוגית שהן מבקשות עבורן. מאפשרת בשיטת העבודה לפי ביירון קייטי, ומנחה קבוצות בטבע.

בסדרת המאמרים שלפניכם התנסחתי בלשון נקבה, אך הרעיונות שבו בעליי ערך רב גם לגברים שמעוניינים להבין את עצמם ואת התקשורת שלהם עם נשים.

תקשורת והתקשרות

במאמר הראשון בסדרה כתבתי על התפיסות וההכללות שפוגעת בנו ומחבלות במערכות היחסים שלנו.
אליסון ארמסטרונג מארה"ב חקרה את צורות ההתקשרות השונות של גברים ונשים במשך עשורים. ספרה המוכר בתחום נקרא "The queens code" (נכון לשנת 2020, טרם תורגם לעברית).
אליסון ארמסטרונג ראיינה אלפי נשים וגברים מתוך רצון להבין איך אפשר לשפר את התקשורת בין המינים ואיך לבטא את רצונותינו באופן מכבד ומעצים.
טענתה המרכזית היא שבמשך עשרות אלפי שנים נשים וגברים חיו בטבע וההבדלים הביולוגיים ביניהם הכתיבו את תפקידם בחברה. התפקידים השונים הובילו לאיכויות תקשורת אחרות ולסוג חשיבה שונה.

בעידנים בהם האדם נקרא האדם הקדמון אנשים חיו בקבוצות קטנות, לקטו מזון וצדו לצורך מחייתם. בימים הרחוקים הללו הנשים הולידו ילדים, הניקו אותם, השגיחו עליהם תוך כדי ליקוט בישול ושלל מלאכות קדומות. הן בילו את רוב שעות היום בחברותא של אימהות וילדים. הגברים, בזמן זה  דאגו לרווחת הקבוצה על ידי כך שספקו הגנה ומזון. הגברים דאגו להביא לכולם אוכל איכותי ויצאו למסעות צייד ארוכים כדי לספק מזון המכיל חלבונים ושומנים לכל אנשי הקבוצה. הם היו  צריכים להיות ממוקדים במטרה, לשמור על שקט ועל ריכוז גבוה, שכן אם הצייד ירעיש בזמן חיפוש המטרה החיה תרגיש בנוכחותו ותברח.

ניתן להשוות את ההבדלים שנוצרו בין המינים בשל ההבדלים הביולוגיים לשתי מערכות הפעלה שונות. מערכות ההפעלה הללו נמצאים בתוך כל אחת ואחד מאתנו מה שמסביר מדוע לנשים לרוב קל יותר לעשות הרבה דברים בבת אחת (למעשה מה שיותר קל להן הוא לעבור בין משימות שונות) ולגברים קל יותר להתמקד בכל פעם במטרה אחת. בחיים הקדומים נשים היו רגילות לדבר ולבטא את עצמן בקול לעומת הגברים שהעבירו זמן רב במהלך חייהם בשתיקה בחיפוש אחר צייד – מה שיכול להסביר מדוע נשים בדרך כלל יכולות להתבטא באופן חופשי יותר מגברים ולמה לגברים לוקח לפעמים זמן עד שהם מוצאים את המילים המתאימות לבטא את עצמם.

נשים וגברים - מערכות הפעלה שונות

מערכת ההפעלה של האדם הקדמון הגיבה באופן אוטומטי כשהיא חוותה סכנה בתגובה של תקיפה, בריחה או קפיאה במקום. אם פעם הסכנה הייתה ממשית כמו אריה שרודף אחר אדם, היום הסכנות הן סכנות מדומות, כלומר הן לרוב רק מחשבות שמשהו מסוכן הולך לקרות – אך המח מגיב אליהן בדיוק באותו האופן כמו אל סכנת חיים ממשית.  

לפניכן דוגמא מחיי היום יום:
כשאישה חווה תסכול, למשל כשבן הזוג שלה מתנהג באופן לא צפוי, היא חושבת שהוא לא עומד בציפיות שלה.
מיד כשזה קורה היא חושבת שלא אכפת לו ממנה,
המחשבה הזאת קורית כל כך מהר שאולי היא לא שמה לב אליה אך בינתיים היא עשויה להסיק שהוא יעזוב אותה והיא תישאר לבד וזה מעלה בה פחד גדול.
לפחד יש בסיס ביולוגי כי בחיים בטבע של פעם נשים לא יכלו לשרוד ללא ההגה והמזון שספקו להם הגברים והן הרגישו חלשות יותר ופגיעות.
התוצאה היא חוויה של סכנה והתגובה האוטומטית לתסכול יכולה להיות הטחת ביקורת על בן הזוג.
כשהאישה תביע ביקורת היא תסביר לעצמה שהיא עושה את זה כדי שהוא יתקן את התנהגותו כך שהמצב לא יחזור על עצמו שוב.
הבעיה היא שגברים לא ישפרו דרכיהם בעקבות תגובה שתחווה אצלם כתוקפנית ואם הם ירגישו מאוימים הם גם עשויים להגיב באופן אוטומטי.

הגברים הקדמונים שעשו מאמץ גדול מאוד לספק מזון איכותי לכל חברי הקבוצה, ולפעמים הלכו ימים שלמים ללא מזון כדי למצוא בשר ציד מתאים, הונעו עלי ידי ההכרה וההערכה שקבלו מהנשים והילדים. בימינו אם גברים לא מרגישים הערכה על מאמציהם, או שנדרש מהם לעשות כמה דברים בבת אחת זה מעורר בהם תסכול והם עשויים להגיב מתוך המח הקדמון שבתוכם. אם התגובה האוטומטית תהיה בריחה, הגבר יתחיל להתרחק מבת הזוג שלו. הוא למשל יתחיל לחזור מאוחר יותר הביתה מהעבודה והוא יתחמק משיחות אתה ויעדיף לבלות זמן מול מסך או ספר. הגבר לא יבין שהוא מתגונן והאישה לא תבין שהוא מתרחק ממנה בגלל שהיא התנהגה באופן שגרם לו להרגיש מאוים על ידה.

רוצות לקרוא עוד? רוצים להבין לעומק במה מדובר?
בואו למאמר הבא: נשים גברים והבלגן שביניהם #3: פנינו לאן


ליצירת קשר:
054-2184548

בפייסבוק: מיכל צרפתי – רואה אותך, ליווי ותמיכה בדרך לעוצמה שבך.

העולם זקוק לכם כעת יותר מתמיד.

בחירתכם ללמוד להיות מטפלים, מאמנים, מאבחנים ויועצים – דווקא בעת הזו, היא בחירה נכונה, נבונה, מרגשת ומחוברת.

החלה ההרשמה המוקדמת ללימודי אביב 2021

לימודי רפואה משלימה במכללת כרכור -מחליטים, נרשמים וחוסכים! (בתוקף עד סוף  ינואר)

גם בימים בהם ישנו איסור על קבלת קהל במכללה – ניתן להירשם מרחוק בתשלום מקוון

    הנני לאשר קבלת דיוור לפי חוק הבזק

    השארת תגובה

    חייבים להתחבר כדי להגיב.

    גלילה לראש העמוד
    דילוג לתוכן