יוגה בגישה טיפולית – תמר מרנין מספרת על יוגה והריון | יוגה טיפולית לימודים

מאת:
תמר מרנין,
עוסקת בהוראת יוגה, תרפיה ביוגה ובהעברת תכניות שונות בתחום היוגה למעלה משלושים שנה מעבירה קורסים להכשרת מורים ליוגה למעלה מעשור.
מהתלמידים הוותיקים של א.ג מוהן ואינדרה מוהן מקימי ארגון סווסטה יוגה ואיור וודה וכיהנה כיו”ר ארגון מורי היוגה בישראל.
מנחת התכנית להכשרת מורים ליוגה בגישה טיפולית במכללת כרכור.

יוגה, כלי חשוב לחיים.
במסורת הוודית, יוגה מציעה תשובה לשאלה הרחבה:
מדוע האדם סובל ומה אפשר לעשות על מנת ליצור שינוי.

התשובה, מקורה בהבנה שבכל סיטואציה אליה אנו נקלעים, לא משנה עד כמה היא חמורה או זוהרת, הדבר המשמעותי הוא המצב הנפשי הנוצר בעטיה.
יוגה היא חקירה.
החקירה היא התבוננות ובעקבותיה הסקת מסקנות.
מסקנות לגבי המרכיבים בחיינו: הגוף, הנשימה, התזונה, היחסים בינינו לבין החברה שסובבת אותנו, הקשר שלנו לטבע (אקלים, עונה, שעה…), ההרגלים שלנו והתשוקות שלנו. הבנת יחסי הגומלין שבין כל אלו מאפשרת ליצור שינוי.

קורס מורים ליוגה: התאמת התרגול

היכולת להתאים תרגול יוגה שמתאים לאדם ולזמן הנכון זו אמנות –
אומנות הוראת היוגה.
אחת מאבני היסוד של התפיסה הוודית היא שהכל משתנה כל הזמן, היריון זאת דוגמה קלאסית לכך. השינויים החיצוניים הם קצה קצהו של הקרחון לעומת תהפוכות הנפש שעוברת אישה בתקופה זו. בעת לימודי יוגה טיפולית לנשים בהריון יש לתת את הדעת שהצרכים משתנים ללא הרף. הדינמיות בבחירת התרגול והתאמתו לכל אישה לכל שלב בהריון לעולם תצריך אותנו כמורים להיות קשובים ודינמיים.

הריון, מהווה תקופה מאוד "קיצונית" של הגוף ושל הנפש.
זהו זמן מאתגר שמאפשר ומחייב נשים רבות להיות קשובות לעצמן. כמורות ליוגה זהו זמן לאפשר לתלמידות לאמץ כלים שונים מכלי היוגה לא רק לתקופת ההריון אלא בכלל. הריון היא תקופה מיוחדת בחיים המהווה פסק זמן בין שתי תקופות: "לפני" ו"אחרי”. בזמן הריון יש נטייה להתכנסות פנימה. ההתבוננות על הסביבה החיצונית מחד ועל עצמך מאידך היא עמוקה ושונה. זהו זמן מיוחד בו האישה מאוד מחוברת לעצמה, לרגשות שלה ורצונות שלה ולצרכים. לפעמים ההתחברות באה דווקא ממקומות לא טובים כמו: תחושות פיזיות לא נעימות, פחדים ועוד. כמורות ליוגה חשוב גם לתת תמיכה וגם לנצל את המודעות שמתעוררת על מנת לזרוע זרעים להמשך החיים.

למרות שהעיסוק ביוגה במקורו רוחני, יש בו צדדים מאוד פרקטיים.
עוד לפני שמדברים על מדיטציה ופילוסופיה, יוגה עוזרת להתמודד עם תופעות ששעויות להתעורר כמו: בחילות, כאבי גב, קוצר נשימה, עייפות, צרבות, רגליים כבדות ועוד. תרגול יוגה מאפשר לתמוך, לחזק, להרפות, ולעבד רגשות והתמודדויות חדשות האופייניות לתקופה. כמורות ליוגה לנשים בהריון חשוב שנדע בבהירות מה מטרת התרגול. בכל מקום כתוב שכדאי לאכול טוב, לנוח ולהיות רגועה בתקופת ההריון. תרגול יוגה הוא אמצעי לכל אלו. התרגול עצמו יכול להיות מאוד פיזי או כמעט מדיטטיבי על פי השיטה שלך כמורה ואהבה של התלמידה, אין זה משנה. מטרתו היא לשמור על הגוף שלא ייחלש, על הגב שיהיה חזק וגמיש ובעיקר לתת מרגוע תוך כדי שמירה על ביטחונה של האישה ושל העובר.

קורס מורי יוגה – קורס מורים ליוגה, אינטואיציה ולמידה

בזמן הריון רב הסמוי על הגלוי, חשוב לאמץ עקרונות מפתח לתרגול ולחיי היום יום. כללים אלו ברובם הם אינטואיטיביים, אך מאחר שלפעמים התרחקנו מעצמנו, כדאי להזכיר עקרונות אלו ואני תמיד נוטה לצד המחמיר כי באמת זו תקופה זמנית שבסופה נוצרים חיים. חשוב לציין שבאמת אי אפשר לפגוע, כי אם היה אפשר מישהו כבר היה מוציא על כך פטנט.

כמורה לנשים הריוניות חשוב לי לאפשר לתלמידות לחוות תקופה זו כתקופה מעצימה, ליהנות מהדרך ומהתובנות שסיטואציה מיוחדת זו מזמנת לחיים. אם אפשר לזרוע את הזרע ללידה טבעית או ללידה חווייתית. ולסיום משהו שתיקחנה הנשים לחיים עצמן.

קורס מורי יוגה – קורס מורים ליוגה בגישה טיפולית, מכללת כרכור.
יוגה טיפולית היא כמו מיינדפולנס גופני – המטרה בשני המקרים היא להיות מאושרים. יוגה היא פתח ליצירת שינוי. מורה ליוגה הוא קודם כל מורה של עצמו ובזכות כל מתרחבות אצלו היכולות להעביר את זה הלאה ולגלות כיצד תרגול יוגה תרפיה מאפשר לנו לעשות את הבלתי אפשרי ולהוביל לשינוי.