fbpx

יוגה תרפיה – עקרונות

לימודי יוגה תרפיה, מכללת כרכור – תמר מרנין: יוגה תרפיה - עקרונות

מאת:
תמר מרנין,
עוסקת בהוראת יוגה, תרפיה ביוגה ובהעברת תכניות שונות בתחום היוגה למעלה משלושים שנה מעבירה קורסים להכשרת מורים ליוגה למעלה מעשור.
מהתלמידים הוותיקים של א.ג מוהן ואינדרה מוהן מקימי ארגון סווסטה יוגה ואיור וודה ומכהנת כיו”ר ארגון מורי היוגה בישראל.
מנחת התכנית להכשרת מורים ליוגה בגישה טיפולית במכללת כרכור.

 • שמירת אמונים להגיון ולשכל הישר
 • היצמדות לפשטות
 • עבודה הדרגתית
 • התאמה אישית
 • ראיה של הגוף כיחידה אחת
 • התבוננות בכל אדם כאינדיבידואל וניסיון להתאים לו דרך תרגול משלו, על מנת להגיע למטרה מסוימת – פיזית או מנטלית
 • שימוש בנשימה ככלי מרכזי בתרגול

אלו העקרונות שעומדים בבסיס גישת יוגה תרפיה.
יוגה תרפיה היא תחום טיפולי המשתמש בתנוחות יוגה, תרגילי נשימה, מדיטציה ודמיון מודרך לשיפור הבריאות הנפשית והפיזית. המיקוד ההוליסטי של הטיפול ביוגה מעודד את שילוב הנפש, הגוף והרוח. יוגה תרפיה או תרפיה ביוגה היא למעשה, יישום הכלים החכמים וההגיוניים השאובים מעולם היוגה הרחב והרבגוני במטרה לשמור על איזון ולשפר את הבריאות. כלי היוגה שייכים לכל התחומים בחיים: חכמת הגוף והתנועה, הנשימה וההשלכות שלה על המערכת האנושית, הצד המנטלי על כל תהפוכותיו ומורכבותו, התזונה, מערכות יחסים המורכבות שלנו עם עצמנו עם החברה האנושית שסביבנו ועם הטבע.

לימודי יוגה תרפיה – ידע ואינטואיציה

ג.ק רולינג בספרה השישי מתוך סדרת ספרי הארי פוטר הגדירה יפה מהי התוצאה של תרגול יוגה. היא יצרה את רעיון "שיקוי פיקספלצסט" שהוא "שיקוי (ציטוט מויקיפדיה) הידוע גם כ"מזל נוזלי", קסום שהופך את השותה אותו לבר-מזל לתקופה קצובה של זמן, במהלכו כל מה שינסה לעשות יעלה יפה. קשה מאוד להכנה ועם הרבה הזהרות. לא מבוסס על היגיון אלא על אינטואיציה.”

לימודי יוגה תרפיה, מכללת כרכור – מכשירים מורים ליוגה שמסוגלים לבנות תרגולים המובילים למצב זה המשלב ניסיון, אינטואיציה וידע.
לעיתים תרגול יוגה והבנת מערכת היחסים בין הכלים השונים נראה מאוד פשוט, נגיש ופרקטי. מצד שני תמיד המרכיב הלא ידוע צץ ומפתיע ומערבל את הקלפים.

מספרת תמר מרנין, מנחת קורס יוגה תרפיה ומנחת התכנית להכשרת מורים ליוגה בגישה טיפולית במכללת כרכור: "נפלה לידי הזכות הנדירה להיות (ועודני) תלמידה של א.ג מוהן ואינדרה מוהן, מקימי ארגון סווסטה יוגה ואיורוודה המהווים חותם בשרשרת יוקרתית של מורים ליוגה. קיים ביננו קשר וותיק והדוק ואת משנתי אני מבססת על חכמתכם. אשתף אתכם מעט עליהם. מוהן הוא איש חם, חי, חכם, רגיש, מיוחד, מעניין, מהפכני, חתרני ומעט קומוניקטיבי, והמעט הזה הוא אוצר גדול. אידרה, אשתו, הרוח, הכוח, השקט, היציבות, הדיוק והעוגן משלימה ואחראית על הצד הנשי של הוראת היוגה. ביחד הם כל כך משלימים ומעניינים. לאורך השנים למדתי להקשיב למוהן באופן ישיר ובן השורות בכל הזדמנות אומר להם תודה ואני מקווה שמהלך הקורס תתבהר תודתי הרבה ל"מוהנים". אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי להיות אחת מיונות הדואר שממשיכות להעביר את המסרים וכלים החכמים של עולם היוגה בדרכם ודרכו של קרישנמצ'ריה".

לימודי יוגה תרפיה: היכולת לטפל

למוהנים מסר שכדאי להפנים:
היו נאמנים להיגיון ולכללים היסודיים, הפשוטים והבסיסיים של תרגול יוגה ומכאן אפשר להשליך, להמשיל ולשחק בהנאה ובחכמה על פי הצורך בכלי היוגה השונים.

יוגה תרפיה מתאימה לאנשים, המתמודדים עם מחלה, מגבלה פיזית, לקות נפשית או מנטאלית המקשה לעשות “שולם” עם השלם, כשהשלם מכיל בתוכו דברים קשים באמת.
מורים ליוגה שהוכשרו במסלול יוגה תרפיה היכולת כאדם וכמורה מטפל, להתבונן עמוק בעיניים, לראות את הניצוץ השלם שנמצא מתחת למגבלה ולשקף אותו בחזרה. ליכולת זו השפעה עצומה על טיב מערכת היחסים ועל פוטנציאל הריפוי והקבלה העצמית של התלמידים. ראיית השלם הינה עקרון ליבה מנחה בטיפול יוגה תרפיה. כל סוג של פגיעה יוצר ניתוק. ברמה הפיזית והאנרגטית, החלק הפגוע או הכאוב שואב את תשומת הלב ובמקרים רבים נוצרת תחושת נפרדות וניתוק בין החלק הפגוע לשאר הגוף. ברמה הרגשית, התמודדות עם מחלה או לקות עלולה ליצור ניתוק חברתי, בידוד ובדידות, תחושת חוסר ערך ובטחון עצמי ירוד.
יוגה תרפיה הינה אמנות של חיבור, המאפשר חוויה ישירה רב ממדית של השלם. ברובד הפיזי יוגה תרפיה מעירה ומחזקת את מערכות הגוף ויוצרת ביניהן שיח ותקשורת. ברובד הרגשי – יוגה תרפיה משקיטה את סערת המחשבות ומאפשרת התבוננות ניטראלית, חומלת, על כל מה שיש. ברובד האנרגטי – יוגה תרפיה מאפשרת תחושה של זרימה מחברת של נשימה, של אינפורמציה עצבית והורמונאלית ושל פראנה. תחושת החיבור מזכירה לכל אחד משהו על עונג שאינו תלוי בדבר. ויש בזה נחמה גדולה. וזה נותן כוח ואומץ לעמוד מול השדים, אמיתיים או מדומים.

יוגה טיפולית לימודים, מכללת כרכור: נתייחס ‌ל‌בעיות גופניות, פיזיולוגיות ומצבי‌ ‌נפש‌ ‌שונים‌. ‌נחשף‌ ‌לכלים‌ ‌שונים‌ ‌מעולם‌ ‌היוגה‌ ‌המאפשרים‌ ‌שינוי,‌ ‌הכלה‌ ‌וביטחון.‌ ‌במהלך הקורס יושם דגש על סופרוויז'ן בתהליך הטיפולי (סטאז שנה א') והדרכה כיצד להעמיק ולחקור באופן אישי בנושא ההתמחות (שנה ב').

העולם זקוק לכם כעת יותר מתמיד.

בחירתכם ללמוד להיות מטפלים, מאמנים, מאבחנים ויועצים – דווקא בעת הזו, היא בחירה נכונה, נבונה, מרגשת ומחוברת.

החלה ההרשמה המוקדמת ללימודי אביב 2021

לימודי רפואה משלימה במכללת כרכור -מחליטים, נרשמים וחוסכים! (בתוקף עד סוף  ינואר)

גם בימים בהם ישנו איסור על קבלת קהל במכללה – ניתן להירשם מרחוק בתשלום מקוון

  הנני לאשר קבלת דיוור לפי חוק הבזק

  השארת תגובה

  חייבים להתחבר כדי להגיב.

  גלילה לראש העמוד
  דילוג לתוכן