מאת:
שרית חבר חן,
מרכזת תכנית הרבליסט קליני ותכנית נטורולוגיה, N.D בנטורופתיה, CLH הרבליסט קליני .MBA, BA מאוניברסיטה העברית, מרצה בתזונה וצמחי מרפא,

מטפלת בתזונה, צמחי מרפא פרחי באך, אירידולוגיה, קלפים טיפוליים. מתמחה בנושאי מערכת העיכול ופתולוגיות נשיות.

עבור חלק גדול מהנשים, בעיקר הצעירות יותר, "הימים הנוראים" אינם הימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים, אלא אותם הימים שלפני קבלת הווסת. ימים אלה, המוכרים לכל אישה, נובעים משינויים הורמונאליים אשר גורמים למגוון שינויים גופניים ונפשיים לפני קבלת הווסת (הדימום החודשי), ולעיתים גם במהלכה.
התסמינים כוללים שינויים במצב הרוח, אנרגיה פחותה, מתח, עצבנות, דיכאון, התקפי בכי, כאב ראש, שינויים בדחף המיני, כאב / נפיחות בשדיים, כאבי גב, כאבי שרירים, נפיחות בבטן, שינויים באופי היציאות ואי נוחות בבטן, בחילות, בצקות. קשיי שינה, שינויים בתאבון, קשיי ריכוז וזיכרון, פצעונים. ועוד.
מגוון ועוצמת הסימפטומים משתנה מאישה לאישה ובתקופות שונות.

צמחי מרפא, PMS – זה רק פזיולוגי?

הסטטיסטיקה מדברת על כ 75% מהנשים המדווחות על שינויים מורגשים, ו 5-10% אשר מדווחות על פגיעה משמעותית באיכות החיים.

הסיבה הפיזיולגית היא השינויים ההורמונליים המתרחשים בגופה של האישה לאורך המחזור החודשי, ובימים אלה השינויים חדים יותר. ההורמונים העיקריים המשפיעים הם האסטרוגן והפרוגסטרון.

אז אם כל הנשים עוברות פחות או יותר את אותם השינויים מדוע חלק כל כך סובלות וחלק עוברות זאת בקלות? התשובה היא כמו תמיד בכמה מישורים.

במישור הפיזיולוגי – ישנן נשים רבות הסובלות מחוסר איזון הורמונאלי, כלומר השינויים לאורך המחזור החודשי אינם מתרחשים כראוי. יש מגוון סיבות לכך – תזונה לא איכותית, הרגלי חיים כמו מתח גבוה, חוסר בשעות שינה, רעלים שונים (עישון, אלכוהול, סמים, תרופות), נטייה גנטית. ובנוסף ישנן נשים רגישות יותר, המרגישות יותר בעוצמה את תגובות הגוף.

במישור הרגשי – לווסת יש משמעות מאוד גדולה מעבר לתוצאה של שינויים הורמונאליים. קבלת ווסת מעידה על היותך אישה. אישה עם פוטנציאל לאמהות. וכאן נכנסות שאלות מאוד משמעותיות – מה זה אומר עבורך להיות אישה? להיות אישה בעולם הנוכחי? מה היא אנרגיה נשית עבורך.
מה זה אומר להיות אמא? איך הייתה אמא שלך? איך את תופסת את נושא האמהות?

צמחי מרפא, מה הקצב שלך?

המחזור החודשי מדבר על קצב הגוף. במהלך החודש השינויים בהורמונים גורמים לכך שישנם ימים אנרגטיים יותר, וימים של התכנסות והורדת הקצב. האם את מקשיבה לקצב הפנימי? נותנת לו מקום? מזהה מה נכון לך ומתי?
לרפואה המערבית, אולי גם מעצם היותה גברית יותר, אין תשובות מספקות לשינויים התדירים הללו. לכן אחת האופציות המועדפות הן מתן גלולות נגד הריון, אשר "מנרמלות" את ההורמונים ומשאירות אותם במצב די סטטי כל החודש. ואז לא צריך להתמודד עם השינויים. אך מה על המחיר שצריך לשלם על כך? אם בתופעות הלוואי ואם ב"השתקת" הנשיות?
רפואת הצמחים מביאה איתה בשורה של ממש בנושא זה, בשורה עתיקה, ידע קדום שמאפשר לכל אישה ללמוד את עצמה ולהגיע לאיזון הנכון עבורה.

צמחי מרפא: איזון הורמונלי

ישנם מגוון צמחים היכולים לעזור באיזון הורמונאלי.
ישנם צמחים היודעים להזרים דם לאיזור הרחם והשחלות ולעזור לאזן את הסימפטומים השונים. צמחים כמו קוהוש שחור, בטטת בר, ליגוסטיקום. הם יודעים לעזור בהרפיית ההתכווצויות, איזון כמות הדימום, הפחתת הכאבים.
ישנם צמחים העוזרים בהרגעת המצב רוח – דמיאנה למשל, הוא צמח משמח ומרומם, מעלה אנרגיה, מצב רוח וחשק מיני. ולריאן הוא צמח מרגיע, העוזר בהפחתת העצבנות, החרדות וקשיי השינה.

אחד הצמחים המופלאים ויוצאי הדופן בתחום זה הוא הצמח שיח אברהם מצוי – Vitex agnus castus .
זהו צמח מקומי, ארץ-ישראלי, עם פריחה סגולה ויפה, ומשתמשים בפירותיו. הצמח יודע לאזן את כל ההורמונים – אסטרוגן, פרוגסטרון, LH, FSH. יודע לשפר תנובת חלב אם, להפחית כאבים כולל כאבי ראש על רקע עצבי. לשפר מצב רוח.
זהו צמח מופלא שבניגוד לאחרים שפועלים באזור הרבייה – הרחם והשחלות, הוא פועל על כל הציר ההורמונאלי, על כל הבלוטות האנדוקריניות מהמוח ועד לשחלות. וכך בעצם מביא לאיזון מלא של כל הציר ההורמונאלי וכתוצאה מכך לרוגע והקלה.
השימוש בו מתאים בכל גילאי הפריון, כולל בימיו האחרונים. נטילת כמות קטנה מהצמח, עם הקימה בבוקר, תביא לשקט פיזיולוגי ורגשי. ממש כמו קסם.
(ואגב, באופן מפתיע הוא משפיע גם על גברים. גם אותם הוא מרגיע, אך על ידי הפחתת היצר המיני…).

היופי בצמחי המרפא הוא שהם אינם באים להשתיק או לטשטש את המצב, אלא באופן פלאי עוזרים לכל אישה ואישה במקומות בהם היא פחות מאוזנת. להפחית את הקושי, לא נועדנו לסבול.
מזמינה אתכן להתחיל לקחת חלק במסע להכרת עצמכן וגופכן בעזרתם המופלאה של צמחי המרפא.
מאמר זה אינו מהווה המלצה רפואית וכו….

תכנית לימודים הרבליסט קליני הינה מובילה וייחודית המכשירה מטפלים בכירים ברפואת צמחים. עולם צמחי מרפא, המשלב בין רפואה מערבית לרפואה מסורתית, הינו אחד התחומים המתפתחים ביותר כיום בעולם,  ובעקבותיו הביקוש למטפלים מוסמכים ומקצועיים עצום ומבוקש.