התבוננות, מאת: מיכל צרפתי. מכללת כרכור, הבית של הקריירה החדשה שלך

(צילום: מיכל צרפתי, כל הזכויות שמורות)
מאת:

מיכל צרפתי,
פסיכותרפיסטית ומנחה קבוצות בטבע, מאפשרת לנערות ונשים להעלות ערך עצמי לבנות חוסן נפשי ולהחזיר את השמחה לחיים.

פרק שלישי:
התבוננות

כדי ליהנות מכוח הריפוי של הטבע, לא צריך לנסוע רחוק.
טבע יש בכל מקום כמעט.
בכל עיר יש גם מרחב טבעי שאפשר להגיע אליו, כל מקום שבו תראו ותרגישו בחושים שלכם את אור השמש, רוח נושבת, ללכת על אדמה, לראות בלילה את הכוכבים או לראות צמחים וציפורים.

רוצים לתרגל טבע מרפא?
רגע לפני שמתחילים מומלץ מאוד להעביר טלפון למצב טיסה או להשאיר את הטלפון בבית. אם המחשבות שלכם ימשיכו כל הזמן לנדוד מדבר לדבר תפספסו את כל הכוונה של התנתקות מהשגרה ולא תהיו פנויים לשים לב למה שיש לטבע להציע עבורכם. המלצה נוספת היא לקחת את הזמן. ככל שתתנו לעצמכם את הזמן להעמיק בתרגילים המוצעים כאן האפקט יהיה גדול יותר ותגלו עוד עושר עצום שנמצא ממש מולכם.

טבע תרפיה – להתבונן

תנו לעצמכם זמן להתבונן בנחת כאילו אתם תינוקות שזה עתה הגעתם לעולם והכל חדש ומיוחד עבורכם. להתבונן בפליאה, כאילו זאת הפעם הראשונה שאתם רואים צמח. לשים לב לפרטים, להתקרב לצמח מסוים ולהתבונן בו לפרטים. לדוגמא, אם בחרתם להתבונן בעץ כלשהו, להתבונן בו ממרחק של כמה מטרים, לשים לב למפגש של העץ עם האדמה, לגזע שלו, לענפים ולעלים. לשים לב אם יש פירות או פרחים לעץ. האם יש חיים על העץ? למשל עפצים, קן של ציפורים, או נמלה שהולכת עליו. אפשר לשים לב איך נראית הצמרת, מה היחסים של העץ עם הסביבה שלידו, האם העץ נראה בריא? האם העץ עבר פציעות בעבר כמו חתכים או גדיעות של ענפים? האם יש על העץ שרף? לאחר מכן להתקרב קצת אל העץ ולראות את הכל מקרוב יותר ושוב להתקרב ולהתבונן שוב מקרוב יותר. עד שממש תעמדו צמוד לעץ ובחרו פרט קטן בעץ והתבוננו בו שוב ושוב. שאלו את עצמכם בכל פעם מה אתם רואים ותנו לעצמכם לגלות עוד דברים. תופתעו לגלות שהעץ הזה הוא עולם ומלואו, הוא יחיד ומיוחד יש לו אופי משלו וסיפור חיים שאפשר לגלות לפי הסימנים שיש עליו.

גם אם יש לכם רק כמה דקות, נסו לתרגל התבוננות לפרק זמן ארוך של רבע שעה לפחות. אם אתם אוהבים לכתוב אתם יכולים לקחת אתכם כלי כתיבה ובסיום התרגיל לכתוב לעצמכם מה הייתה החוויה.
איך היה?

קראתם את המאמר הנוספים בסדרה?

החיים בבוץ
ריפוי טבעי
לחוש
להרגיש
מחשבות חופשיות וזיכרונות
יצירה בטבע

*הכתוב במאמר לא מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, בכל מצב של חשש לדיכאון חשוב לפנות למומחה בבריאות הנפש ולעבור אבחון והמלצה לטיפול מתאים.