ריפוי טבעי גם בטבע אורבני , מאת: מיכל צרפתי. מכללת כרכור, הבית של הקריירה החדשה שלך

(צילום: מיכל צרפתי, כל הזכויות שמורות)
מאת:

מיכל צרפתי,
פסיכותרפיסטית ומנחה קבוצות בטבע, מאפשרת לנערות ונשים להעלות ערך עצמי לבנות חוסן נפשי ולהחזיר את השמחה לחיים.

פרק שני:
ריפוי טבעי גם בטבע אורבני

עולם הטיפול הבין את החשיבות של השהות בטבע ובשנים האחרונות התפתחו תחומי טיפול שמשלבים בעבודתם את הטבע כמו:
אקותרפיה
טבע תרפיה
טיפול באמצעות טיולי אתגר
גינון טיפולי
Present therphy
מקלחות יער ועוד.
גם אני בעבודתי כפסיכותרפיסטית הייתי עדה לתהליכים טיפוליים עם ילדים שבהם שהות ופעילות בטבע כמו הדלקת אש, ליקוט צמחים, יצירה חופשית ממה שיש מסביבנו וטיפוס על עצים הביאה להעלאת בטחון עצמי, הפחתה או הכחדה של פחדים וחרדות ושיפור ניכר במצב רוח כולל החלמה מטראומות ודכדוך.

טבע תרפיה, ריפוי טבעי גם בעיר

עכשיו, בטח עוברת בראשכם התהייה: אם זה כל כך נהדר אז איך נוכל לצאת לטבע הרי אנחנו גרים בעיר ועובדים שעות רבות ואין לנו אפשרות לנסוע רחוק.
הבשורות הטובות הן שכדי לצאת לטבע לא צריך לנסוע רחוק כי טבע יש בכל מקום כמעט. בכל עיר יש גם מרחב טבעי שאפשר להגיע אליו, כל מקום שבו תראו ותרגישו בחושים שלכם את אור השמש, רוח נושבת, ללכת על אדמה, לראות בלילה את הכוכבים לראות צמחים וציפורים- זה טבע.
לשם כך אפשר גם ללכת לפארק ציבורי, לחוף הים, ואם גם הם לא בנמצא אפשר לבחור לעמוד מול חלון הפונה לנוף ממנו אפשר לראות את השמיים או להתבונן בעציץ שנמצא בבית או להתבונן בחתולת הבית שלכם.
אנשים רבים רגילים לצאת לטבע לטייל, או רגילים לעסוק בפעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים או ריצה או פעילות קולינרית כמו נפנוף במנגל. כל הדברים הללו הם נהדרים אך הפעם אני מציעה לכם דווקא לבחור להיות בטבע בלי תכנית ובלי ציפייה שיקרה משהו. בפעם הבאה שתצאו לטבע נסו לעשות דברים מאוד מאוד פשוטים כמו להתבונן, להקשיב, לשים לב לחושים, ובאופן כללי להיות בתשומת לב. בשפת המטפלים קוראים לכך נוכחות, או מיינדפולנס, כשהכוונה היא תשומת לב למה שקורה לנו הן בתוכנו והן במפגש ביננו לבין מה שקורה מסביבנו. היפה בהצעות הללו שניתן לקיים אותן בכל גיל, ופעם אחר פעם. גם אם נחזור בכל יום במהלך השנה לאותו המקום בכל פעם נגלה דברים חדשים, כי הטבע משתנה כל הזמן ומושפע ממחזורי אור וחושך ועונות השנה.

הספקתם לקרוא את המאמר הנוספים בסדרה?:

החיים בבוץ
להתבונן
לחוש
להרגיש
מחשבות חופשיות וזיכרונות
יצירה בטבע

*הכתוב במאמר לא מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, בכל מצב של חשש לדיכאון חשוב לפנות למומחה בבריאות הנפש ולעבור אבחון והמלצה לטיפול מתאים.